Normotansif diabetik hastalarda damar kompliyansı ve diabet süresi arasındaki ilişki
The relationship between vascular compliance and duration of diabetes in normotensive diabetic patients
  1. Tez No: 765820
  2. Yazar: ÖZGÜR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diabetes Mellitus(DM) hastalarında makrovasküler hastalık prevalansı belirgin şekilde artmıştır.Makrovasküler hastalık kendini koroner, cerebral ve alt ekstremitelerin aterosklerozu şeklinde gösterir. Bu durum angına,serebrovasküler hastalık ve kesik topallama (intermittant claudication) ile sonuçlanır.Aterosklerotik damar hastalığı diabetteki morbidite ve mortalitenin en büyük sebebidir. Bu çalışmada Beyoğlu Devlet Hastanesi diabet polikliniğine 2000-2001 yılları arasında başvuran yaşları 30-80 arasında olan 70 adet diabetik hasta ile kontrol grubu olarak 30 adet non diabetik hasta alındı. Tüm hastaların arteryel kan basıncı, açlık kan şekeri, total kolesterol, ldl kolesterol, hdl kolesterol ve trigliserid düzeyleri, vücut kitle indeksi ve nabız dalga hızı incelendi. Nabız dalga hızını, Complior çalışması için geliştirilmiş 2 problu PC içine entegre olan cihaz ile supin pozisyonunda femoral ve carotis arterlerin en belirgin bölgeleri üzerindeki deriye yerleştirip, carotis ile femoral arter dalgalarını 250 m/sn kayıtla interval olarak ölçümlerini yaptık. İki transducer prop arasındaki mesafenin iki dalga arasındaki uzaklığa oranı nabız dalga hızının hesap- lanmasında kullanıldı. Her hasta için yaklaşık 20 ölçüm yapıldı ve kayıt altına alındı. Sonuçlar Mann Whitney U testi ve Sperman Korelasyon testi ile istatiksel olarak değerlendirildi. Çalışma grubumuzdaki hastaların demografik verileri ve nabız dalga hızları tabloda verildiği gibidir.(şekil 1-2)(tablo1) Çalışma grubundaki ortalama nabız dalga hızları 11.9±2.7 (7.9-20.48) olarak tespit edilmiştir ve hastaların yaşları ile nabız dalga hızları arasında ileri derecede anlamlı ilişki bulunmuştur. Kontrol grubumuzdaki ortalama nabız dalga hızları 12.78±3.2 (8.3-19.07) olarak bulunmuştur. Diabetik hastalar ile non-diabetik olan kontrol grubundaki kişilerin nabız dalga hızları arasındaki fark Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Aralarındaki fartk istatiksel olarak anlamsız bulundu (p=0.3289). Çalışma grubundaki hastaların trigliserid düzeyleri ortalama 180±107 mg/dl olarak bulunmuştur. Bu grupta serum trigliserid ve nabız dalga hızları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır(p=0.0168). Çalışma grubundaki normotansif diabetik hastaların nabız dalga hızları ortalama 11.33±2.522(7.88-20.580); kontrol grubundaki normotansif hastaların ortalama nabız dalga hızları 12.01±1.974(9.250-15.520) olarak tespit edilmiştir. Sperman korelasyon testi ile her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Bunların dışında sırasıyla çalışma grubundaki hastaların vücut kitle indeksi, serum kolesterol düzeyleri ve açlık kan glukoz değerleri ile nabız dalga hızları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır(p=0.4129, p=0.8780, p=0.6785). Biz bu çalışmamızda 70 normotansif diabetik hastada diabet süresi ve damar kompliyansı arasındaki ilişkiyi araştırdık. Sonuç olarak; diabetin normotansif hastalarda karotis ve femoral arter arasındaki nabız dalga hızına etkisinin olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The prevalence of macrovascular disease is markedly increased in patients with Diabetes Mellitus(DM). Macrovascular disease manifests itself as coronary, cerebral and atherosclerosis of the lower extremities. This results in angina, cerebrovascular disease and intermittent claudication. Atherosclerotic vascular disease is the biggest cause of morbidity and mortality in diabetes is the reason. In this study, 70 diabetic patients between the ages of 30-80 who applied to the diabetes polyclinic of Beyoğlu State Hospital between 2000-2001 and 30 non-diabetic patients as a control group the patient was taken. Arterial blood pressure, fasting blood sugar, total cholesterol, ldl cholesterol, hdl cholesterol and triglyceride levels, body mass index and pulse wave velocity of all patients were examined. We placed the pulse wave velocity on the skin over the most prominent areas of the femoral and carotid arteries in the supine position with the device integrated into the PC with 2 probes developed for Complior study, and measured the carotid and femoral artery waves with 250 m/sec recording intervals. The ratio of the distance between the two transducer probes to the distance between the two waves was used to calculate the pulse wave velocity. Approximately 20 measurements were made and recorded for each patient. The results were evaluated statistically with Mann Whitney U test and Sperman Correlation test. The mean pulse wave velocity in the study group was determined as 11.9±2.7 (7.9-20.48) and a highly significant correlation was found between the age of the patients and pulse wave velocity. The mean pulse wave velocity in our control group was 12.78±3.2 (8.3-19.07). The difference between the pulse wave velocities of the diabetic patients and the non-diabetic control group was compared with the Mann Whitney U test. The difference between them was found to be statistically insignificant. (p=0.3289). The mean triglyceride levels of the patients in the study group were found to be 180±107 mg/dl. A statistically significant correlation was found between serum triglyceride and pulse wave velocities in this group (p=0.0168). The mean pulse wave velocity of normotensive diabetic patients in the study group was 11.33±2.522(7.88-20.580); The mean pulse wave velocity of the normotensive patients in the control group was 12.01±1.974(9.250-15.520). There was no statistically significant difference between the two groups by sperm correlation test. Apart from these, no statistically significant correlation was found between body mass index, serum cholesterol levels, fasting blood glucose values and pulse wave rates of the patients in the study group, respectively (p=0.4129, p=0.8780, p=0.6785). In this study, we investigated the relationship between diabetes duration and vascular compliance in 70 normotensive diabetic patients. As a result; We found that diabetes had no effect on the pulse wave velocity between the carotid and femoral arteries in normotensive patients.