Tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda scd 146 düzeyi ile karotis intima media kalınlığı arasındaki korelasyon ve bunun sağlıklı bireylerle kıyaslanması
Correlation between carotis i̇ntima-media thickness and circulation endothelial cells in type 1 diabetes and comparison to healthy subject
  1. Tez No: 513030
  2. Yazar: SEMA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: UZMAN MİNE ADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetes mellitus (DM); insülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik hiperglisemik bir hastalıktır (1). 2000 yılında 171 milyon diyabetli birey mevcutken 2030 yılında 366 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir (2). Bu nedenle diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların gelişimi tüm dünyayı ilgilendiren bir sağlık problemi haline gelmiştir. Diyabetik hastalarda en önemli morbidite ve mortalite nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Diyabetik hastalarda, diyabetik olmayanlara göre 2-4 kat daha fazla kardiyovasküler olay riski vardır (3). Vasküler komplikasyonlar mikro veya makroanjiyopati şeklinde olabilir. Retinal veya renal mikroanjiyopati diyabetik retinopati ve diyabetik nefropatide, vaso nervorumların mikroanjiyopatisi ise diyabetik nöropatide önemli rol oynar. Diyabetik hastalardaki makroanjiyopati aterosklerozun ileri bir şekli olup, koroner, karotis ve periferik arterleri etkileyerek miyokard infarktüsü riskini arttırır, inme ve diyabetik ayak gelişimine neden olur (4, 5, 6, 7). Ateroskleroz damar yapısını etkileyen yaygın bir süreçtir. Yukarıda belirtildiği üzere diyabetes mellitus da ateroskleroz için belirlenmiş bir risk faktörüdür. Diyabetiklerde görülen ateroskleroz daha erken başlar ve daha ciddidir. Örneğin koroner kalp hastalığı, diyabetiklerde normal toplumdan 2-3 kat daha fazladır ve kadın- erkek sıklığı da birbirine yakındır (16). Yapılan çalışmalar tip 1 ve tip 2 diyabetiklerde glisemik kontrol sağlanmasının kardiyovasküler olaylar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki ortaya koyamamıştır. Ancak pek çok çalışma, aterosklerozun erken bir göstergesi olan karotis intima media kalınlığı ile ilişkili bulmuştur ve diyabetiklerde yoğun tedavinin intima media kalınlığını gerilettiği izlenmiştir (17). CD146 endotel hücrelerinde yer alan bir adezyon molekülüdür (13). Klinik açıdan endotelyal hücre aktivasyonunun ve hasarlanmasının belirteci olarak tanımlanabilir (14). Hasar gören vasküler yapılardan kaynaklanan dolaşan endotel hücreleri tarafından eksprese edilirler (13). Bazı çalışmalarda, tip 2 diyabetiklerde glukoz kontrolünden bağımsız şekilde, endotelyal hasarın bir göstergesi olarak düzeyinin arttığı tesbit edilmiştir (15). Yine tip 2 diyabetiklerle yapılan bazı çalışmalarda da, makrovasküler komplikasyonu olan diyabetiklerde, olmayanlara göre daha yüksek sCD 146 seviyesi saptanmıştır(14). Yapılan çalışmaların hep tip 2 diyabetiklerle olması üzerine, biz de sCD146 düzeyinin tip 1 diyabetiklerde yükselip yükselmediğine ve aterosklerozun erken bir belirteci olarak kullanılabilirliğine baktık. Çalışmaya aldığımız hasta ve sağlıklıları ateroskleroz ve endotel hasarına yol açabilecek birçok faktörü (sigara içmeyen, normotansif, normolipidemik, HbA1c 51 düzeyi çok yüksek olmayan) dışlayarak seçtik. Çalışmadaki amacımız salt olarak, tip 1 diyabette sCD146 düzeylerinin etkinliğini araştırmak ve varsa KIMK ile arasındaki bağlantıyı göstermekti. Bunun için yaş, BMI ve cinsiyetleri benzer olan 21 tip 1 diyabetik hasta ve kontrol grubu için de 19 sağlıklı birey aldık. Çalışmamızın sonucunda; iki grup kıyaslandığında sCD146 düzeylerinde anlamlı bir fark bulduk. Tip 1 diyabetik grubun sCD146 düzeyi 302.44 ± 164.57 ng/ml iken kontrol grubunun sCD146 düzeyi 212.56 ± 34.90 ng/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Detection of early vascular changes prior to clinical manifestations of atherosclerosis, such as increased arterial carotid intima-media thickness (CIMT) and impaired endothelial function is of paramount importance for early identification of subjects at increased risk of accelerated atherosclerosis. The present study was designed to evaluate the relationship between early atherosclerosis and endothelial dysfunction in type 1 diabetic patients based on measurements of CIMT and soluble CD146 (sCD146) levels. Our findings emphasize that sCD146 levels may be a more sensitive marker than CIMT for earlieridentification of type 1 diabetic patients at high risk for atherosclerosis.