Üretim sahasında kullanılacak malzeme transfer arabası imalat ve analizi
Manufacturing and analysis of material transfer trolley to be used in the production area
- Tez No: 765824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanayi sektöründe, birbirinden yoğun ve karmaşık üretim alanları mevcuttur. Üretim sahasında istasyonlar veya holler arasında malzeme geçişini sağlamak gerekmektedir. Malzeme transferinin sağlanması hem iş sağlığı ve güvenliği açısından sorun teşkil etmemeli hem de zaman ve enerji kaybına yol açmamalıdır. Üretim, her biri kendi içinde farklı alanlara yayılan ve bu alanlarda belirli bir amaç doğrultusunda sürecin işlemesini sağlayan elemanlardan oluşmuştur. Burada oluşturulan her bir sistem, kendinden küçük ya da kendinden büyük daha farklı sistemlerin birer tamamlayıcısı durumundadır. Örneğin, bir kaynak hattı bir üretim sahasının, bir üretim sahası bir şirketin, bir şirket de bir üretim pazarının ayrılmaz parçası ve alt sistemidir. Büyüklüğü ve cinsi ne olursa olsun bir üretim sistemi beş farklı elemandan oluşur. Bunlar; bir üretim sistemini meydana getiren girdiler, üretim prosesi, çıktılar, geri besleme analizleri ve çevre elemanları olarak gösterilebilir. Transfer arabasının imalatı için önce projelendirme, daha sonra analiz ve üretim süreçleri yapılacaktır. Yapılacak olan transfer arabası, yaklaşık 5 ton ağırlığındaki malzemeyi statik ve dinamik olarak kaldırma kapasitesine sahip olacaktır. Analiz çalışmaları bu kapsamda yürütülecektir. Bu çalışma, başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra üretim alanında faaliyet gösteren işletmelere hem zaman hem enerji hem de güvenilirlik açısından büyük kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the industrial sector, there are intensive and complex production areas. It is necessary to ensure the passage of materials between stations or halls in the production area. Providing material transfer should not pose a problem in terms of occupational health and safety, and should not cause loss of time and energy. Production, in general, is defined as a whole consisting of elements that have relations between the system and are brought together to achieve a certain purpose. Each system is part of another larger system. For example, an assembly line is an integral part and subsystem of a factory, a factory of a holding, and a holding of an industry. Regardless of its size and type a production system, consist of five different elements. These; ıt can be shown as inputs, production process, outputs, feedback analysis and environmental elements that make up a production system. For the manufacture of the transfer car, first the project, then the analysis and production processes will be done. The transfer car, which will be studied for the thesis, will have the capacity to lift the material weighing approximately 5 tons statically and dynamically. Analysis studies will be carried out in this context. After the successful completion of this study, it will provide great convenience to businesses operating in the field of production in terms of both time, energy and reliability.