Deneyimsel pazarlamanın marka değeri uzerine etkisi
The impact of experiental marketing on brand value
- Tez No: 765825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BULUT DÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı deneyimsel pazarlamanın marka değeri üzerine etkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli çerçevesinde tasarlanan çalışmanın örneklemini Van ilinde faaliyet gösteren 87 kişilik beş yıldızlı otel çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verilerine yönelik sorulara frekans analiz uygulanmış, araştırmada kullanılan Deneyimsel Pazarlama Alt Boyutları ve Marka Değeri ölçeğine ait ifadelerin ortalama ve standart sapmaları değerlendirilmiştir. Deneyimsel Pazarlama Alt Boyutları ve Marka Değeri ölçeğinin demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Hangi analizin kullanılacağına karar vermeden önce, verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sınamaları ile değerlendirilmiştir. Ayrıca değişkenlerin Skewness ve Kurtosis değerlerinin +1,5 ve -1,5 arasında olduğu belirlenmiştir. Normal dağılıma uyan verilerin; analizi için ikili karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t testi, ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında ise; ANOVA kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Deneyimsel pazarlamanın marka değeri üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde ise; tüm boyutların etkisinin söz konusu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of experiential marketing on brand equity. The sample of the study, which was designed within the framework of the relational survey model, consists of 87 employees of a five-star hotel operating in the province of Van. Questionnaire was used as a measurement tool in the research. Frequency analysis was applied to the questions regarding the demographic data of the participants, and the mean and standard deviations of the expressions of the Experiential Marketing Sub-Dimensions and Brand Equity scale used in the research were evaluated. Whether the Experiential Marketing Sub-Dimensions and Brand Equity scale differ according to demographic data was analyzed with significance tests. Before deciding which analysis to use, whether the data fit the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. In addition, it was determined that the Skewness and Kurtosis values of the variables were between +1.5 and -1.5. Data with normal distribution; Independent Sample t-test for pairwise comparisons, for comparison of more than two variables; ANOVA was used. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of the research. When the effect of experiential marketing on brand value is evaluated; It has been determined that all dimensions have an effect.