A Study on the characterization of waste automative lubricants in Turkey with an emphasis on reclaimability
Türkiye'deki atık otomotiv yağlama yağlarının geri kazanılabilirliği gözönünde tutularak karakterizasyonu
- Tez No: 76583
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de oluşan atık otomotiv yağlama yağları, geri kazanılabilirlikleri özellikle gözönünde tutularak, nitelik ve nicelik açısından incelenmiştir. Türkiye'de oluşan toplam atık yağın yaklaşık yüzde yirmisinin kaynağı olduğu için İstanbul hedef kaynak seçilmiştir. Şehirdeki benzin istasyonlarından rastgele örnekleme metoduyla numuneler alınmış ve toplanan örnekler karakterizasyon çalışması dahilinde analiz edilmiştir. İki ayrı geri kazanma metodu üzerinde çalışılmıştır; bir gemi yağ-su separatörü ile yağın yağlama ve yakıt kalitesini arttırmak için santrifüj, ve baz yağın geri kazanılabilirliğini araştırmak için vakum distilasyonu. Her iki metod ile de atık yağlardaki metal konsantrasyonları azaltılabilmiştir. Santrifüj metoduyla yapılan çalışmalar yağın su konsantrasyonunun artmasına sebep olmuş, vakum distilasyonu ise uygulanmasının zorluğu ile dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The quantity and quality of waste automotive lubricants generated in Turkey was studied with an emphasis on reclaimability. Istanbul was established as the target source due to its large share of approximately 20 per cent in the total waste oil generation of Turkey. The gas stations in the city were sampled randomly and the collected wastes were analysed for characterisation studies. Two methods of reclamation was experimented with; centrifugation with a marine oil-water separator, to improve lubricating and fuel qualities of the waste, and vacuum distillation to investigate the recyclability of the lubricating basestock. Both methods have proved to reduce heavy metal concentrations in oil. While centrifugation caused the oil to become contaminated by water, the vacuum distillation proved very difficult to operate.