Investigation of thermal and mechanical properties of composite materials fabricated with waste agricultural products and their usability in automotive
Atık tarım ürünlerinden elde edilen kompozit malzemelerin ısı ve mekanik özelliklerinin ve otomotivde kullanılabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 859237
  2. Yazar: GÜLŞEN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, pamuk atıkları, mısır atıkları ve çam kökü atıkları gibi tarımsal atıkların dolgu malzemesi olarak kullanılması ile polimer matrisli kompozitlerin üretimini araştırmaktadır. Çalışmanın amacı, zirai atıklardan üretilen kompozit örneklerin termal iletkenlikleri, mekanik özellikleri ve optimum atık dolgu oranını belirlemektir. Çukurova bölgesinde gerçekleştirilen çalışmada, yöntem olarak açık kalıp tekniği kullanılmıştır. Üretilen kompozit malzemede matris malzemesi olarak poliester ve vinilester reçineleri kullanılmış, atık dolgular ise tarımsal atık malzemelerin boyutlarını besleme boyutuna 1 mm ve 0.5 mm aralığına kadar düşürerek hazırlanmıştır. Mekanik özelliklerini belirlemek için mekanik karakterizasyon testleri uygulanmış, çekme ve sertlik testleri yapılmıştır. Ayrıca termal testleri laboratuvar ortamında yapılarak ısıl iletkenlikleri belirlenmiştir. Bu tez çalışmasının sonucunda, atık biyo-dolgularının poliester ve vinilester matrislerine eklenmesinin mekanik davranış üzerinde bir azalma etkisi olduğunu, ancak bu etkilerin yapısal olmayan uygulamalar için ihmal edilebileceğini göstermiştir. Termal iletkenlik testleri, örneklerin termal yalıtım uygulamaları için güçlü adaylar olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
This study investigates the production of polymer matrix composites using agricultural wastes such as cotton wastes, corn wastes and pine root wastes as fillers. The aim of the study is to determine the thermal conductivity, mechanical properties and optimum waste filler ratio of composite samples produced from agricultural wastes. In the study carried out in Çukurova region, open mold technique was used as the method. Polyester and vinylester resins were used as matrix materials in the composite material produced, and waste fillers were prepared by reducing the size of agricultural waste materials to the feed size in the range of 1 mm and 0.5 mm. Mechanical characterization tests were applied to determine the mechanical properties, Ultimate tensile and hardness tests were performed. In addition, thermal conductivity was determined by conducting thermal tests in the laboratory. The results of this thesis showed that the addition of waste bio-fillers to polyester and vinylester matrices has a decreasing effect on the mechanical behavior, but these effects can be negligible for non-structural applications. Thermal conductivity tests showed that the samples are strong candidates for thermal insulation applications.