Bioaccumulation of copper, lead and selenium in dunaliella tertiolecta for short exposure time
Dunaliella tertiolectada kısa maruz kalma süresinde selenyum, bakır ve kurşunun biyoakümülasyonu
  1. Tez No: 76584
  2. Yazar: CANAN ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, çevre açısından önemli üç metalin (bakır, kurşun ve selenyum), tek hücreli yeşil yosun olan Dunaliella tertiolecta'da. biyoakümülasyon değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu metallerin log fazındaki Dunaliella tertiolecta hücrelerinde 24 saatteki biyoakümülasyon değerleri, bakır için 0.25-1.5 mg/L, kurşun için 0.5-1.0 mg/L ve selenyum için 0.5-1.67 mg/L konsantrasyon aralığında ve iki farklı pH (8 ve 6) değerinde ölçülmüştür. Metal çiftlerinin biyoakümülasyon değerleri pH 8' de ölçülmüş ve metal çiftlerinin biyoakümülasyona olan muhtemel etkilerine de bakılmıştır. Biyoakümülasyon değerleri kullanılarak bu üç metalin biyokonsantrasyon faktörleri (BCF) hesaplanmıştır. Yosunda biriken metaller asitle muamele edilerek alınmıştır. Bakır ile kurşunun yosundaki miktarları atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile, selenyumun (Se4+) yosundaki miktarı ise spektroflorimetre ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, biyoakümülasyonun hem metale, hem de konsantrasyona bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Çalışılan konsantrasyon aralığında üç metalin biyoakümülasyon ve BCF değerlerinin sırası Pb > Cu > Se şeklinde bulunmuştur. Düşük pH'da, bakırın biyoakümülasyon ve BCF değerlerinin düştüğü fakat kurşun ve selenyumun biyoakümülasyon ve BCF değerlerinin değişmediği görülmüştür. Üç metalin değişik konsantrasyonlardaki kombinasyonları ile yapılan metal çifti çalışmaları, (1) bakır ve kurşun arasında antagonistik bir etki olduğunu (2) bakır ve selenyum arasında etkileşme olmadığım ve (3) kurşun ve selenyum arasında da etkileşme olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a comparative study of bioaccumulation of environmentally significant two essential metals (copper and selenium) and one nonesssential metal (lead) has been performed with the unicellular green alga Dunaliella tertiolecta. Individual bioaccumulation of these metals in exponentially growing cells of Dunaliella tertiolecta was investigated at 0.25-1.5 mg/L copper, 0.5-1.0 mg/L lead and 0.5-1.67 mg/L selenium concentrations for 24 hour exposure time at pH values of 8 and 6. Bioaccumulation of metal pairs was measured at pH value of 8 and the possible effects of mixed metals on bioaccumulation were also investigated. Bioconcentration factors (BCF) of these metals were calculated from bioaccumulation. Total metal bioaccumulated in algae was extracted by acid treatment. Total copper and lead concentrations were detected by atomic absorption spectrophotometer, whereas total selenium concentration (Se4+) was measured spectrofluorometrically. It was found that bioaccumulation varied both as a function of metal and concentration. Within the studied concentration range, the order of both bioaccumulation and BCF values of three metals was found as Pb > Cu > Se. When pH decreased, bioaccumulation and BCF values significantly decreased for Cu, but bioaccumulation and BCF values did not change for Pb and Se. Metal pair studies in which any combination of the three metals with each other indicated (1) antagonism between copper and lead (2) no interaction between copper and selenium and (3) no interaction between lead and selenium.