Türkiye'de ilkokul çağında çocuğu olan Suriyeli sığınmacı ebeveynlerin eğitim sürecine katılımı
Participation of Syrian refugee parents in the education process of primary school-age children in Turkey
  1. Tez No: 765868
  2. Yazar: ESMA SENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Suriyeli sığınmacı ebeveynlerin eğitimde aile katılımını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmış nitel bir çalışmadır. Araştırma, Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde yaşayan 25 Suriyeli ebeveynden oluşan bir çalışma grubu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın derinlemesine ve detaylı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için fenomenolojik (olgu bilim) desen, amaçlı çalışmadan ölçüt odaklı bir çalışma grubu tercih edilmiştir. Çeşitli görüşlere ulaşmak için Türkiye'deki resmi ilkokullarda eğitimi devam eden en az bir çocuğu olan, farklı sosyo-ekonomik ve eğitim düzeylerinde olan Suriyeli ebeveynlere ulaşılmıştır. Araştırmacı, araştırma sürecinde Suriyeli ebeveynlerin görüşlerini derinlemesine ortaya çıkarmak için kişisel bilgi ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgular altı tema altında toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Suriyeli sığınmacı ebeveynlerin eğitime katılımını etkileyen faktörlerin dil, sosyo-ekonomik düzey, psikolojik, siyasi ve ideolojik, dini, kültürel ve ebeveynlerin eğitim düzeyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm faktörlerin birbirini ve dolayısıyla Suriyeli ailelerin eğitime katılımını etkilediği tespit edilmiştir. Suriyeli ebeveynlerin eğitim, sosyal, ekonomik, kültürel ve dil düzeyleri farklı olsa da hepsinin ilkokul çağındaki çocukların katılımına büyük önem verdikleri görülmüştür. Araştırma bulgularına dayalı olarak Suriyeli ebeveynlerin eğitime katılımlarının artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study conducted to reveal the factors affecting family participation of Syrian refugee parents in education. The research has been carried out with a study group consisting of 25 Syrian parents living in Şahinbey and Şehitkamil districts in Gaziantep. In order to provide an in-depth and detailed understanding of the research, a criterion-oriented study group is selected for the phenomenological design of this purposeful study. Moreover, to reach various opinions, Syrian parents who have at least one child continuing their education in Turkish public primary schools and who are at different socio-economic and educational levels have been reached. During the research process, the researcher has used two forms: a personal-information form and a semi-structured interview form to reveal the views of the Syrian parents in depth. Content analysis has been used in the analysis of the obtained data. The emerging findings of the research have been grouped under 6 themes. According to the findings obtained as a result of the research, it is concluded that the factors affecting the participation of Syrian refugee parents in education are lingual, socio-economic, psychological, political & ideological, religious, cultural, and finally the education level of parents. It has been determined that all factors affect each other and in turn affect the participation of the Syrian family in their children's education. Although the educational, socio-economic, cultural and lingual levels of Syrian parents are different, it has been observed that all parents give a great importance to parents' participation in their primary school children's learning process. Based on the research findings, suggestions have been made to increase the participation of Syrian parents in their primary schoolers' education.