Sigara içen periodontitis hastalarının faz 1 tedavilerinde kök yüzey düzeltmesi tedavisine ek enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of additional injectable platelet rich fibrin application to root planing in phase I treatment of patients with smoking periodontitis
  1. Tez No: 765891
  2. Yazar: TOLGA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ENHOŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı sigara içen periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek subgingival enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (I-PRF) uygulamasının klinik parametreler üzerine etkinliğini araştırmaktır. Materyal-Metot: Split-mouth, randomize, çift kör olarak tasarlanan çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, günlük 10'dan fazla sigara içen, periodontitisli 25 hasta dâhil edildi. Test grubuna cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek subgingival I-PRF uygulaması, kontrol grubuna ise cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek plesebo uygulandı. Hastaların plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondlamada kanama indeksi (SKİ), sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS) kayıtlarını içeren klinik periodontal kayıtları tedaviden önce ve tedavi sonrası 3. ayda alındı. Bulgular: Tüm klinik parametreler tedaviden sonra başlangıca göre her iki grup için de önemli ölçüde iyileşme gösterdi (p10 sigara), sistemik olarak sağlıklı, evre III-IV ve derece C periodontitis hastalarında, cerrahi olmayan periodontal tedaviye birlikte subgingival I-PRF uygulamasının iyileşmeye ek katkısı gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this clinical study is to investigate the efficacy of subgingival injectable platelet-rich fibrin (I-PRF) application on clinical parameters in addition to non-surgical periodontal treatment in smokers with periodontitis.. Material and Method: A split-mouth, randomized, double-blind study included 25 systemically healthy patients with periodontitis who smoked more than 10 cigarettes daily. Subgingival I-PRF was applied to the test group in addition to the non-surgical periodontal treatment, and placebo was applied to the non-surgical periodontal treatment in the control group. Clinical periodontal records of the patients, including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probin (BOP), pocket depth (PD), clinical attachment level (CAL), were obtained before and at 3 months after treatment. Results: All clinical parameters improved significantly from baseline for both groups after treatment (p10 cigarettes), systemically healthy, stage III-IV and grade C periodontitis patients, no additional contribution to healing was observed with subgingival I-PRF application in combination with non-surgical periodontal treatment.