Pазвитие моделей вымывания радиоактивных аэрозолей из атмосферы
Radyoaktif aerosollerin atmosferden temizleme yöntemlerinin yöntemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 765894
  2. Yazar: ABDULKADİR ARNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DMİTRİY ALEKSANDROVİCH ALEKSANDROVİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: National Research Nuclear University MephI
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu diploma tezinde, aerosol parçalarının ve yağmur damlalarının boyutunu hesaba katan, aerosol parçacıklarının atmosferden bulut altı yöntem ile temizlenmesinde kullanılan yeni bir mikrofizik model ele alınmaktadır. Yeni modelin lineer model ile (Gauss modeli) karşılaştırılması yapılmıştır. Yıkanma katsayısı, yakalama verimi ve yağmur yoğunluğunun bir fonksiyonu olan yeni modele göre hesaplanmıştır. Aerosol partiküllerini yakalama veriminin, aerosol partiküllerinin ve yağmur damlalarının boyutuna nasıl bağlı olduğu gösterilmiştir. 3.1 ve 3.2 numaralı grafiklerde yıkama katsayısının yağmurun yoğunluğuna ve aerosol parçacıklarının çapına bağlılığı gösterilmiştir. Gauss modeline göre radyoaktif salınımın yayılması incelenmiştir. Yeni model ve lineer model ile bulunan arınma katsayısı kullanılarak, aerosol bulutunun hacimsel aktivite değişimi ve yeryüzü kirliliği hesaplanmıştır. Hesaplama sonuçları ve iki model arasındaki fark grafiklerde gösterilmiştir. Yeni modelin aerosol parçacıklarının ve yağmur damlalarının aerodinamik parametrelerine daha duyarlı olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this diploma thesis, a new microphysics model is discussed, which takes into account the size of aerosol particles and raindrops, and is used for cleaning aerosol particles from the atmosphere by subcloud method. The new model was compared with the linear model (Gauss model). The washout coefficient was calculated according to the new model, which is a function of the capture efficiency and rain density. It has been shown how the efficiency of capturing aerosol particles depends on the size of the aerosol particles and raindrops. The dependence of the washing coefficient on the intensity of the rain and the diameter of the aerosol particles is shown in the graphs 3.1 and 3.2. The propagation of radioactive emission was investigated according to the Gaussian model. By using the purification coefficient found with the new model and linear model, the volumetric activity change of the aerosol cloud and ground pollution were calculated. The calculation results and the difference between the two models are shown in the graphs. The new model has proven to be more sensitive to the aerodynamic parameters of aerosol particles and raindrops.