A comparative discourse analysis of international media coverage on Kosovo's path toward independence
Kosova bağımsızlık yolu ıle ilgılı uluslararası medya'nın söylemının karşılaştırmalı analızı
- Tez No: 765895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVFEL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Medya, günümüzün dünya gündeminde kilit bir role sahiptir. Rolleri farklı karşıt biçimlerde yer alabilir. Bu tezin amacı, Kosova'nın Bağımsızlık Yolu üzerine uluslararası medya haberlerinde karşılaştırmalı bir söylem analizi yapmaktır. Araştırma, beş uluslararası medya kuruluşuna ve bunların Mart 2004 ile Haziran 2010 arasındaki beş dönüm noktasına ilişkin yayınlarına odaklanmaktadır. Yazar, BBC, New York Times, DW, Ria Novosti ve Al Jazeera''dan seçilmiş haberler, makaleler, sütunlar ve başyazılardan Kosova'nın Bağımsızlığa Doğru Yolu hakkında beş uluslararası medya kapsamının karşılaştırmalı bir söylem analizini yapmaya çalışıyor. Haberde ve beş uluslararası medya tarafından yazılan tüm makalelerde kullanılan söylem, Kosova'da meydana gelen olayları, ilgili medyanın Kosova'nın bağımsızlığa giden yolundaki özel konumunu bulmak için karşılaştırıldı. Bu ülkelerin medyasında yer alan haberlerin analizine olan ilgi, bu ülkelerin Kosova'yı uluslararası gündemin bir parçası haline getirmede büyük etkisi olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Elde edilen bulgulara dayanarak, Kosova'nın bağımsızlığa yönelik süreci, bu araştırma çalışmasında incelenen medyanın çoğunluğu tarafından nesnel olarak ele alınmakta ve Kosova davasına ilişkin uluslararası medya arasında söylem farklılıkları tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The influence of media in today's worldwide agendas is crucial and their role can take place in different forms. The main goal of this thesis is to conduct a comparative discourse analysis of the international media coverage on Kosovo's Path toward Independence. The research is focused on the five international media outlets and their coverage on the five turning points in the period of March 2004 to June 2010. The author tries to conduct a comparative discourse analysis of five international media coverage on Kosovo's Path toward Independence of the selected news, articles, columns, and editorials from BBC, New York Times, DW, Ria Novosti, and Al Jazzera. The discourse used in the news and in all the articles written by the five international media describes the events that took place in Kosovo, which were compared to find the specific position of the respective media towards the path of Kosovo to independence. The interest in analyzing the news covered by the media of these countries relies on the fact that these countries have had a major impact on making Kosovo part of international agendas. Based on the findings gained, Kosovo process toward independence is covered objectively by the majority of media analyzed in this research study and discourse differences are identified between the international media regarding the Kosovo case.