Party types after the 1980 coup in Turkey: A comparison of competing typologies
Türkiye'de 1980 darbesi sonrası parti tipleri: Rekabet eden tipolojilerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 765913
  2. Yazar: BEGÜM ERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET MURAT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cumhuriyet tarihi boyunca ve öncesinde birçok siyasi parti Türk siyasi hayatında yer almıştır. Literatürde siyasi parti tipolojileri oluşturulmaya çalışılmış, çeşitli çalışmalar mevcuttur ancak partiler teorisi olmadığı için bu çalışmalar bizi bir teoriye götürmemektedir. Türkiye, coğrafyası içinde benzersiz bir siyasi tarihe sahiptir. Bu çalışma, 1980 darbesi sonrası Türkiye'deki siyasi parti oluşumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde üretilen parti modelleri eleştirel bir analizdir ve Gunther&Diamond, Krouwel ve Rahat tarafından oluşturulan üç kapsamlı model, Türkiye'de 1980 darbesinden sonra parti oluşumlarını analiz etmek için araç olarak seçilmiştir. Darbe önderliği tarafından kabul edilen siyasi partiler kanunu, siyasi katılım için oldukça katı kurallar öngörerek, siyasi partilerin sivil toplumla olan bağlarını keserek, yüzde 10'luk bir seçim barajı ve parti üyeliği için keyfi kontroller dayatarak, Türkiye'nin siyasi manzarasını bütünüyle yeniden yapılandırmayı amaçladı. Sivil toplumla bağları oldukça güçlü olan ancak seçimlere katılmasına izin verilmeyen partiler ile katılımına izin verilen partilerin sivil toplum içinde güçlü bağları ve meşruiyeti yoktu. Tez, siyaset bilimi literatüründe formüle edilen kriterleri kullanarak farklı partilerin yapılarını analiz etmeyi amaçlar ve siyasi parti yapılarının evrimini ampirik bir bağlamda izlemeye çalışır. Tartışmayı kolaylaştırmak için, 1980 darbesinden sonraki parti oluşumlarını sınıflandırmak için her bir parti modeliyle ilişkili ayırt edici özellikler kullanılmıştır. Bu karşılaştırmalı tarihsel analiz, kısmi uyumlara rağmen, bir partiyi herhangi bir kategoriye uygun olarak yerleştirmenin o kadar kolay olmadığını gösterir. Bazı benzerlikler olsa da taraflar ideal tiplerle uyum içinde değildir. Oluşumlar, mevcut parti literatüründe parti modelleri altında zaruri olarak sınıflandırılamaz.
Özet (Çeviri)
Many political parties have taken place in Turkish political life before and throughout the history of the Republic. In the literature, political party typologies have been tried to be created, there are various studies, but there is no theory of parties, so these studies did not lead us to a theory. Turkey has a unique political history within its geography. This study aims to analyse the political party formations in Turkey after the 1980 coup. The party models generated in the literature are criticaly analyse and three following comhrehensive model generated by Gunther&Diamond, Krouwel and Rahat are selected as tools to analyse party formations after the 1980 coup in Turkey. Wish to aim to restructer totaly the political landscape of Turkey by adopting, the law on political parties adopted by the leadership of the coup stipulated rather strict rules for political participation cut off the links of political parties with the civil society imposed a ten percent electoral threshold and arbitrary controls for party membership. In so during generated a distinction between parties that have rather strong links with civil society but not allowed the participated in elections and the parties that work allowed the participated did not have strong linkages and legitimacy in the civil society. The thesis aims to analyse the structures of different parties using the criteria formulated in the social political science literature and tries to monitor the evolution of political party structures in an empirical context. So as to facilitate the discussion the distinctive features associated with each party model is used to classify party formations after the 1980 coup. This comparative historical analysis suggest that inspite of partial concurrencies, it is not so easy to fit a party in any category as viable. Although there are some similarities, the parties are not in harmony with the ideal types. The formations can not be needly classified under the party models existing party literature.