Lökosit ve trombositten zengin fibrinin antimikrobiyal özelliğinin değerlendirilmesi: In-vito pilot çalışma
Evaluation of antimicrobial properties of leukocyte and platelet-rich fibrin: In-vitro pilot study
- Tez No: 765912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Lökosit ve trombositten zengin fibrin (TZF), diş hekimliği alanında, yumuşak ve sert doku cerrahi işlemlerinde yara iyileştirmesini hızlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. TZF; tek bir santrifüj protokolü ile hazırlanan, doğrudan cerrahi bölgeye uygulanabilen bir biyomateryaldir. Fibrin matriks içerisindeki savunma hücreleri; bakteriyel kontaminasyonun önlenmesine katkıda bulunmaktadır. TZF'nin antimikrobiyal özelliklerinin, lokal ya da sistemik olarak uygulanan antibiyotikler ile geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmamıza 12 gönüllü katılımcı dahil edildi ve sistemik antibiyotik uygulamasından önce 5 tüp venöz kan (yaklaşık 7 ml) toplandı. 1 tüp kan sayımı için kullanıldı. 2 tüp kan 2700 rpm'de 12 dk santrifüj edildi. Diğer 2 tüpe santrifüj öncesi 0,2 ml penisilin eklenerek TZF oluşturuldu. Ardından gönüllülere sistemik olarak 2 gr oral penisilin verildikten 1 saat sonra 2 tüp kan toplanarak santrifüj edildi. Elde edilen tüm TZF'lerdeki, büyüme faktörleri (IGF-1, PDGF, FGF-2 ve TGFβ-1) ELISA yöntemi ile belirlendi. S. aureus ve E. coli bakterileri üzerinde antibiyogram testi yapılarak antimikrobiyal etkinliği değerlendirildi. TZF santrifüj protokolü öncesinde lokal olarak eklenen antibiyotik uygulamasının, çok kuvvetli bir antimikrobiyal etki gösterdiği (p0.001). Sistemik antibiyotik uygulanarak hazırlanan TZF ile antibiyotik uygulanmadan hazırlanan TZF arasında antimikrobiyal özellik bakımından anlamlı bir fark bulunmadı. Lokal antibiyotik ile hazırlanan TZF, cerrahi alanda doku iyileşmesini destekleyen ve lokal enfeksiyonu önleyen topikal bir ilaç taşıyıcı sistem olarak oldukça önemli olabilir. Ayrıca, bu tür bir uygulama, sistemik antibiyotik rejimlerine olan ihtiyacı azaltarak direnç oluşumunu ve yan etkileri azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Leukocyte and platelet-rich fibrin (PRF) is commonly used in dentistry to accelerate wound healing in many surgical procedures of soft and hard tissue. PRF is prepared with a single centrifugation protocol and can be applied directly to the surgical site. The immune cells in the fibrin matrix contribute to the prevention of bacterial contamination. Twelve volunteers were included in the study which aimed to improve the antimicrobial properties of PRF with local or systemic application of antibiotics. 5 tubes of venous blood (approximately 7 ml) were collected prior to systemic antibiotic administration. 1 tube was used for total blood count. Two tubes of blood were centrifuged at 2700 rpm for 12 minutes. 0.2 ml of penicillin was added to the remaining tubes before centrifugation. Subsequently, after 1 hour, the volunteers were given 2 g of systemic oral penicillin and additional 2 tubes of blood were collected and centrifuged. In all PRFs growth factors (IGF-1, PDGF, FGF-2 and TGFβ-1) levels were determined by ELISA method. Antibiogram test was performed on S. aureus and E. coli bacteria to evaluate the antimicrobial activity of PRF. The results showed that the local addition of antibiotic application before the PRF centrifugation protocol presented very strong antimicrobial effect (p0.001). There was no significant difference in antimicrobial properties between PRF prepared with or without systemic antibiotics. PRF prepared with local antibiotics can be very important as a topical drug delivery system that promotes tissue healing and prevents local infection in the surgical field. In addition, such administration may reduce the need for systemic antibiotic regimens, reducing resistance formation and side effects.