Hadislerde kibir ve tevazu
Arrogance and humility in hadiths
  1. Tez No: 765924
  2. Yazar: HANİFE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YERKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yaratılışın ilk anlarından itibaren kibir ve tevazu konusu insanoğlunun yaşamını doğrudan etkilemiştir. Şeytan kibrinden dolayı Hz. Adem'e (a.s.) secde etmeyerek Allah'ın emrine isyan etmiş ve neticesinde O'nun huzurundan kovulmuştur. Şeytanın ademoğluna ezeli düşmanlığının altında yatan sebep kibri olmuştur. Kibrin neden olduğu adavet binbir türlü hile ve desise ile kendini göstermiş ve neticesinde Hz. Âdem ve Hz. Havva cenneten ayrılmış ve dünyaya gelmişlerdir. Dolayısıyla kibir, Allah'a isyanın asıl muharrik gücü olmuş ve insanoğlunun hayatını doğrudan etkilemiştir. Hadislerde Kibir ve Tevazu olarak isimlendirilen bu tez, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, amacı, metodu, kaynakları ve kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. Birinci bölümde hadisler bağlamında kibirli insanın özellikleri, kibir çeşitleri, kibirlenenlerin akıbetleri, kibirden kurtulma yolları tetkik edilmiştir. İkinci bölümde ise tevazunun sebepleri, tevazu çeşitleri, Hz. Peygamber'in hayatından tevazu örnekleri, sahâbenin tevazusunun özellikleri ve tevazunun kazanımları konusu incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the first moments of creation, the subject of arrogance and humility has directly affected human life. Because of his arrogance, Satan did not prostrate to Adam (pbuh) and rebelled against Allah's order, and as a result he was expelled from His presence. The un-derlying reason for Satan's eternal enmity towards the son of Adam was his arrogance. The enmity caused by arrogance showed itself with all kinds of tricks and deceptions, and as a result, Adam and Eve left Paradise and came to the world. Therefore, arrogance has been the main driving force of rebellion against Allah and has directly affected human life. This thesis, named Arrogance and Humility in the Hadiths, consists of an introduction and two parts. In the introduction, the subject, purpose, method, sources and conceptual framework of the research are discussed. In the first part, the characteristics of the arrogant person, the types of arrogance, the fate of those who are arrogant, and the ways to get rid of arrogance are examined in the context of hadiths. In the second part, the reasons for humility, the types of humility, the examples of humility from the life of the Prophet, the characteristics of humility of the Companions and the achievements of humility were examined and evaluated.