XVIII. yüzyıl Osmanlı gümrük kayıtları ışığında Edirne ticaret hayatı
Commercial life in Edirne according to XVIII th century Ottoman customs registers
- Tez No: 765925
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ELİBOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Edirne, coğrafi konumu itibariyle Anadolu, Balkanlar ve Akdeniz arasındaki ticarette kritik roller üstlenmiş bir şehirdir. Edirne ticari faaliyetlerinde haiz olduğu önemli konumunu Osmanlı devrinde de devam ettirmiş; XVIII. yüzyıl boyunca hem iç kesimlerdeki karayolları hem de İnöz ve Rodoscuk gibi kıyı şehirlerinin iskeleleri vasıtasıyla yoğun bir mal akışının merkezi hâline gelmiştir. Edirne'deki ticari faaliyetlerin canlılığında İstanbul'un iaşesi kadar Rumeli pazarındaki dinamizm ve Batı piyasalarındaki talep artışı da etkili olmuştur. Bu nedenle Edirne'den dışarıya ihraç edilen malların varış noktaları arasında her biri İstanbul kadar beynelmilel bir pazar halini almaya başlayan İslimye, Uzuncaabat, Ferecik ve Pazargah gibi panayırlar da önemli yer işgal etmiştir. XVIII. yüzyıl gümrük kayıtlarına göre bölgedeki ticari faaliyetlerde hem yerli hem de yabancı tacirler yer almıştır. Yerli tacirler Müslüman, Yahudi ve diğer gayr-ı Müslimlerden oluşu, yabancılar arasında Fransızlar ve İngilizlerin adları zikredilmiştir. Edirne Gümrüğü'ne gelen malların vergilendirilmesinde tacirlerin dinî aidiyetleri esas alınmıştır; genel olarak Müslüman tacirlerin ödedikleri vergilerde oranlar daha düşük tutulmuştur. Vergilerden elde edilen gelirlerle önce gümrükte çalışanların maaşı ödenmiş; sonra diğer masraflar karşılanmış; geriye kalan tüm gelirler Edirne Gümrüğü'nün bağlı olduğu İstanbul Emtia Gümrüğü Sandığı'na gönderilmiştir. Vergilendirilen mallar kendi içlerinde tasnif edildiğinde ilk sırada tekstil, tuhafiye ve manifatura ürünlerinin yer aldığı; ardından deri ve gıda ürünlerinin sıralandığı; bu iki mal grubunun toplam ticaret eşyasının 2/3'ünü oluşturduğu görülmüştür. İncelenen süreç boyunca gümrüğe giren malların gümrükten çıkan mallardan fazla olduğu tespit edilmiştir. Ancak mal bazında yapılan incelemeler sonucunda, şehrin hammadde niteliği taşıyan kırsal ve zirai karakterli bazı malların arzında büyük potansiyele sahip olduğu; tekstil ürünleri başta olmak üzere bazı yarı mamul ve mamul malları dışarıya ihraç edebildiği; ancak Avrupa menşeili bir kısım endüstriyel ürünün ithaline de açık olduğunu ortaya koymuştur. Tez boyunca yararlanılan ana kaynakları Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi'nde bulunan Kamil Kepeci tasnifi ile Bâb-ı Defterî İstanbul Mukataası Kalemi, Bâb-ı Defterî İstanbul Gümrük Emini Kalemi ve Bâb-ı Defterî Baş Muhasebe Maden Mukataası İstanbul Gümrük Emini Kalemi gümrük defterleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra muhtelif kaynak eserler, araştırma-inceleme eserleri ve ilgili tezlerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, Edirne is a city that has played a critical role in the trade between Anatolia, the Balkans and the Mediterranean. It continued its important position in the commercial activities of Edirne during the Ottoman period as well; XVIII. Throughout the century, it has become the center of an intense flow of goods through both the inland highways and the piers of coastal cities such as Inöz and Rodoscuk. The dynamism in the Rumelian market and the increase in demand in the Western markets were as effective as the food supply of Istanbul in the vitality of commercial activities in Edirne. For this reason, fairs such as İslimye, Uzuncaabat, Ferecik and Pazargah, each of which started to become an international market as much as Istanbul, occupied an important place among the destinations of the goods exported from Edirne. XVIII. According to the customs records of the 19th century, both domestic and foreign traders took part in commercial activities in the region. While the local merchants consisted of Muslims, Jews and other non-Muslims, the names of the French and the British were mentioned among the foreigners. The religious affiliation of the merchants was taken as a basis in the taxation of the goods coming to Edirne Customs; In general, the rates of taxes paid by Muslim traders were kept lower. With the income obtained from taxes, the salary of the customs employees was paid first; then other expenses are covered; all remaining revenues were sent to the Istanbul Commodity Customs Fund, to which Edirne Customs is affiliated. When the taxed goods are classified within themselves, textile, haberdashery and drapery products are in the first place; followed by leather and food products; it has been seen that these two goods groups constitute 2/3 of the total trade goods. During the examined process, it has been determined that the goods entering the customs are more than the goods leaving the customs. However, as a result of the examinations made on the basis of goods, it was concluded that the city has a great potential in the supply of some rural and agricultural goods, which are raw materials; exporting some semi-finished and finished goods, especially textile products; however, it has revealed that it is open to the import of some industrial products of European origin. With the classification of Kamil Kepeci, the main sources used throughout the thesis are in the Ottoman Archives of the Presidency of the General Directorate of State Archives, Bâb-ı Defterî Istanbul Mukataasi Office, Bâb-ı Defterî Istanbul Customs Enforcement Office and Bâb-ı Defterî Chief Accountant Mine Mukataasi creates customs books of the Istanbul Customs Enforcement Office. In addition, various source works, research-analysis works and related theses were also used.