Bazı dimetilamino ve metoksiazobenzen halojen türevlerinin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Interpretation of electrochemical behaviors of some dimethylamino and methoxyazobenzene halogene derivatives
  1. Tez No: 76594
  2. Yazar: MUSTAFA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada (2', 3' ve 4')-halojen-4-N,N-dimetilaminoazobenzen ve (2', 3' ve 4')- halojen-metoksiazobenzen türevlerinin elektrokimyasal davranışları çeşitli elektroanalitik teknikler kullanılarak etanol-su ortamında incelenmiştir. Çalışılan türevlerin civa elektrot yüzeyinde, adsorpsiyon özellikleri ve elektrot reaksiyonunun niteliği aydınlatılmaya çalışılmıştır. Hem 4-metoksiazobenzen hem de 4-N,N-dimetiaminozobenzen türevlerinin heterojen hız sabitleri, transfer katsayıları, aktardan elektron sayılan, difuzyon katsayıları ve adsorbe olan madde miktarları bulunmuştur. Çalışmalarda Akım Örnekli Polarografî (SCP), Diferansiyel Puls Polarografisi (DPP), Dönüşümlü Voltametri (CV), Kronoamperometri (CA), Kronokulometri (CC) ve Sabit Potansiyelli Kulometri (BE) teknikleri kullanılmıştır. Moleküllerin elektrot yüzeyinde adsorpsiyon özelliği göstermelerinden dolayı CV ve CC teknikleri ile adsorpsiyon özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study electrochemical behaviors of (2', 3' ve 4')-halojen-4- dimethylminoazobenzene and 4-methoxyazobenzene derivatives were studied using various electroanalytical techniques in ethyl alcohol-water mixture. The electrochemical techniques used were Sampled Current Polarography (SCP), Diflferential Pulse Polarography (DPP), Cyclic Voltammetry (CV), Choronoamperommetry (CA), Chronocoulometry (CC) and Constant Potential Coulometry (BE). The heterogeneous rate constants, transfer coefficients, number of electrons transferred, diffusion coefficients and surface concentrations of the adsorbed molecules were calculated Adsorptional characteristics of (2\ 3' ve 4,)-halojenr4-N^-dimethylaminoazobenzene and 4-metboxyazobenzene derivatives on a mercury drop electrode were studied in a detailed way.