Bazı halojen azobenzen türevlerinin sentezi ve ultraviole spektrumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 171386
  2. Yazar: MEHMET TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN YILDIRIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, diazolama ve kenetleme tepkimeleriyle bazı azo- benzen türevleri sentezi eridi ve UV.,IR ve NMR spektrumları incelendi. Azobenzen türevlerini sentezlemek için, önce halojen benzen- diazoyum. tuzları hazırlandı. Bu diazonyum tuzları, anilin, N.N~dimetilanilin ve fenol ile etkileştirilerek, sırası ile p-aminoazobenzen,p-dimetil amino azobenzen, p-hidroksiazobenzen türevleri elde edildi. p-Metoksiazobenzen türevleri ise, p-hidroksiazobenzenin (CH3)2SO4, ile tepkimesinden elde edildi. Sentezlenmiş olan tüm azobenzenlerin IR.,UV.,NMR., spektrumları alındı ve tüm azobenzenlerin saf olduğu görüldü. Fonksiyonel grupların Xmaksimum üzerine etkisi UV. spektrumları incelenerek yapıldı. Bu çalışmada, incelenen halojen azobenzenlerde fonksiyonel grupların ve halka üzerindeki pozisyonların Xmaximum üzerine fazla bir etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this work, some azobenzene derivatives were synthetized and UV.,IR,and NMR, spectra of these compounds were investigated. First, the benzenediazonium halide salts were prepared for synthesizing azobenzene derivatives. Then, the p-aminoazo- benzene, p-dimethylaminoazobenzene and p-hydroxyazobenzene derivatives were obtained from the reactions of the diazonium salts with aniline, N,N-dimethylaniline and phenol respectively The derivatives of p-methoxyazobenzenes were obtained from the reactions of the p-hydroxyazobenzene derivatives with (CH3)2SO4. The IR, UV and NMR spectra of these azobenzene derivatives showed us that all these compounds had high purity. The effects of the functional groups on A max. were investigated by using the UV. spectra of these compounds. As a result we observed that the functional groups and the positions of them on the ring for the azobenzene derivatives which were investigated didn't affect the X max. very much.