Kapitalizmde ekonomi-dışı zorun somutluklarından biri olarak ceza siyaseti
Penal politics as one of the concretenesses of non-economic coercion in capitalism
  1. Tez No: 765955
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Siyasal Bilimler, Economics, Law, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kapitalizmde, kendinden önceki toplumsal biçimlerden farklı olarak ekonomik alan ve siyasal alan birbirinden biçimsel olarak ayrılmış, siyasal olan ise siyasal alan içinde sınırlandırılarak yeniden tanımlanmıştır. Gerçekliğin, siyasal alanın verili sınırları içinden açıklanma çabası, bir taraftan ekonomik alanın siyasallığın dışında konumlandırılmasına, öte taraftan üretim ilişkilerinin ekonomik alan içinde ve ekonomik zor temelinde işlerliğinin devamlılığını sağlayan ekonomi-dışı zorun, toplumsal içeriğinin açıklanamamasına ve daha ötesi tüm toplumun çıkarı için var olduğu iddialarına yol açmıştır. Ekonomi-dışı zorun somutluklarından biri olarak ceza siyaseti ise siyasal alanın söz konusu sınırları içinde, toplumsallıktan kopuk ve kendinden nedenli bir açıklama biçimiyle mistifiye edilmiştir. Söz konusu açıklama biçimi, hem kapitalizm hem de kapitalist toplumsal biçimdeki ceza siyaseti üzerine toplumsal bir içerik barındırmayan; üretim biçimini ve ceza siyasetini doğallaştıran, tarih-üstü ya da tarihin izlemesi gereken çizginin sonu olarak konumlandıran bir yaklaşıma sahiptir. Bu çalışmada, hem kapitalizm hem de ekonomi-dışı zorun somutluklarından biri olarak ceza siyaseti; kapitalist toplumsal biçimde, üretim araçları mülkiyetini elinde bulunduran sınıf ve emek gücü dışında bir şeye sahip olmayan sınıf eksenindeki toplumsal antagonizma zemininde, üretim biçiminin siyasal olan ve ekonomik olanın birlikteliğinde işleyişi ortaya konulmaya çalışılarak, maddi, tarihsel ve toplumsal temelleri üzerinden bütünlüklü bir yaklaşımla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In capitalism, unlike the previous social formations, the economic sphere and the political sphere are separated from each other formally. The political one is redefined within the political sphere. The effort to explain reality within the boundaries of the political sphere has had two consequences. First consequence is that the economic sphere is positioned outside politicization. Second one is that production relations operate within the economic sphere and on the basis of economic coercion. The continuation of this function is provided by non-economic coercion. However, criticized approach is that non-economic coercion has led to the inability to explain the social contents. Moreover this approach leads to claims that non-economic coercion exists for the interest of the whole society. In addition this, as one of the concretenesses of non-economic coercion, penal politics has been taken apart from the sociality within the boundaries of the political sphere and has been mystified by tautological explanation. That form of explanation does not have any social context on both capitalism and penal politics in the capitalist social formation. Besides, it naturalizes the mode of production and the penal politics; positioning the mode of production and the penal politics as over the history or the end of the line that history requires to follow. In this study, both capitalism and penal politics as one of the concretenesses of non-economic coercion will be discussed with a holistic aproach over material, historical and social foundations. The discussion was proceeded in the context of a social antagonism on the axis of two classes, which keeps the means of production in the capitalist social formation and which has nothing other than labor force. Furthermore, in the discussion, it was tried to reveal function of the mode of production on the political one and the economic one coexistence.