Çocuk suprakondiler humerus kırıkları sonrası sagittal plan malunyonu olan hastalarda remodelasyonun ve fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of remodeling and functional results in patients with sagittal plane malunion after supracondylar humeral fractures in children
  1. Tez No: 765968
  2. Yazar: SEFA SELÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Suprakondiler humerus kırıkları çocuk yaş grubunda sık karşılaşılan kırıklardandır. Tedavide anatomik redüksiyon amaçlansa da bu her zaman sağlanamamaktadır. Hastalarda gelişen malunyonların ne oranda remodele olduğu, rezidüel deformitenin klinik sonuçlara hangi oranda yansıdığı hakkında literatürde firkir birliği bulunmamaktadır. Çalışmamız ile bu konularda literatüre katkı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2012 ve Ekim 2020 tarihleri arasında hastanemizde suprakondiler humerus kırığı tanısı ile tedavi edilen, yaş ortalaması 6,1±2,7 yıl olan, kaynama sonrası kontrol grafilerinde sagittal plan malunyonu saptanan 85 hasta (50 erkek, 35 kız) retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalarda klinik olarak semptomları ile birlikte her iki dirsek taşıma açısı, fleksiyon-ekstansiyon derecesi, Flynn kriterlerine göre fonksiyonel durumları değerlendirildi. Radyolojik değerlendirmede ise Baumann açısı (BA), humeroulnar açı (HUA), Metafizodiafizer açı (MDA), Radyolojik taşıma açısı (RTA), Lateral humerokapitellar açı (LHKA), şaft kondil açısı (ŞKA) ve anterior humeral çizgi (AHÇ) indeksi kullanıldı. Bulgular: Hastaların 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: Supracondylar humerus fractures are common in the pediatric age group. Although anatomical reduction is aimed in the treatment, this cannot always be achieved. There is no consensus in the literature about the extent to which malunions are remodeled and to what extent residual deformity affects clinical outcomes. In this study, we aimed to contribute to the literature on these issues. Matherial and Method: In our study, we retrospectively evaluated 85 patients (50 males, 35 females) with a mean age of 6.1±2.7 years, who sustained supracondylar humerus fractures between January 2012 and October 2020 and had sagittal plane malunion in the control radiographs after union. Clinical symptoms, both elbow carrying angles, flexion-extension degrees and functional status of patients according to Flynn criteria were evaluated. In the radiological evaluation, Baumann angle (BA), humeroulnar angle (HUA), metaphyseal-diaphyseal angle angle (MDA), radiological carrying angle (RTA), lateral capitellohumeral angle (LCHA), shaft condyle angle (SCA), and anterior humeral line (AHL) index were used. The correlations of LCHA, SCA and AHL index difference between the two elbows of the patients and the difference between the amount of flexion were r=-0.49, -0.39, -0.51, respectively(p0.05).