Sürûrî Efendi'nin Şerh-i Mesnevî'si (VI. cilt) (metin-dizin)
Sharh-e Mathnawi of Sururi Efendi (volume VI) (text-index)
  1. Tez No: 765982
  2. Yazar: SEYİT ALİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 906
Özet
Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî'nin ölümsüz eseri Mesnevî'ye yazılan pek çok şerh arasında Sürûrî Efendi'nin yazdığı Şerh-i Mesnevî'nin mühim bir yeri bulunmaktadır. Bu şerh, Anadolu coğrafyasında Mesnevî'nin altı defterine yazılmış ilk tam Farsça şerhtir. Şerhte Mesnevî'nin bütün beyitleri ele alınmış, bazı mısralar detaylı açıklanmış, bazılarında ise yalnızca bazı kelimelerin eş anlamlıları verilmiştir. Şerhte sade bir dil ve yalın bir üslup kullanılmıştır. Bu şerhin günümüz araştırmacılarının ve diğer ilgililerin istifadesine sunulması önem arz etmektedir. Bu çalışma şerhin VI. cildinin, muhtelif nüshalardan yararlanılarak günümüz yazım kurallarına uygun şekilde hazırlanmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Sürûrî Efendi'nin hayatı, eserleri, Şerh-i Mesnevî ve onun bazı özellikleri beyan edilmiştir. İkinci bölümde ise Şerh-i Mesnevî'nin altıncı cildinin temin edilen nüshalarının tavsifi, üçüncü bölümde ise Konya Mevlânâ Müzesi Ktp. No. 2048 nüshası esas alınarak oluşturulan metin ve ardından Kur'ân ayetleri ve hadis-i şeriflerin fihristi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the many commentaries written on the immortal work of Mawlana Jalaleddin-e Rumi, the Mathnawi, the Sharh-e Mathnawi written by Sururi Efendi has an important place. This commentary is the first complete Persian commentary written in the sixth book of Mathnawi in the Anatolian geography. In the commentary, all the couplets of the Mathnawi are explained, some of the verses are explained in detail, and in others, only the synonyms of some words are given. In the annotation, a plain language and a plain style are used. It is important to present this commentary to the use of today's researchers and other people who ar interested. This study aims to be written the sixth volume of commentary in accordance with today's spelling rules by use of various manuscripts. This study consists of three parts. In the first part, the life and works of Sururi Efendi, Sharh-e Mathnawi and some feature of it are explained. In the second part, the description of the provided copies of the sixth volume is included; in the third part, the text based on the Konya Mevlana Museum Lbr. no. 2048 copy is included and it's followed by the indexes of the verses of The Qoran and hadith-i sharifs.