Politik estetizasyon: 'Estetik ve iç gerilimler'
Political aestheticization: 'Aesthetics and internal tensions'
  1. Tez No: 766001
  2. Yazar: EZGİ GÜL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL FATİH TÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Psychology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İç gerilim ve estetik kavramları psikolojik süreçlerin temelini oluşturmaktadır. Birbirini tamamlayan ve üreten kavramlar olan iç gerilim ve estetik kavramlarının multidisipliner perspektif ile geleneksel bakış açılarından soyutlanarak yeni anlam kümeleri ve düşünce perspektifleri oluşturmak ana amaçtır. Psikolojik strateji/mekanizma ve aktarımların sosyokültürel mekanizmaları ile bu tür kullanımların politik kullanımları ve politik patolojiler için ne tür yansımalara konu olduğu çalışmanın amacıdır. İç gerilim ile estetik yeti/estetik kavrayış arasındaki bağ politik varoluş çizgisine aktarılmıştır. Bu tür durumların temelinde içsel gerilime etki edebilecek duygular bulunduğundan; kolayca talep edilebilecek ve üzerinde anlaşmaya varılabilecek belirli politikaların uygulanmasına veya onaylanmasına temel teşkil eden politika çıktısı olarak görülmelidir. Ulus ruhunun bağlandığı işaretlerin estetik duygusal varlığı önemlidir. Bu tür estetik işaretler yan anlam ve değerlerin üretilmesi ve kullanılmasında önemli olmaktadır. Sosyokültürel bakış açılarının ruhsallığını barındıran bu tür anlam ve değerlerin estetik ifadeleri psikopatolojik anlamlara meşru ve kabul edilebilir referansları içerebilmekte ve sosyokültürel ikame biçimleri üretebilmektedir. Kolektif duygusal değer üreten kavramlarının politik algılara etkileri ile politik gizil/örtük niyetler temelinde psikososyal alanların referansıyla nasıl dönüştürüldüğü ve uyarlandığı önemlidir. Çalışma nitel araştırma metodolojisinden literatür taramasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of internal tension and aesthetics form the basis of psychological processes. The main aim is to create new meaning sets and perspectives of thought by abstracting the concepts of internal tension and aesthetics, which are concepts that produce each other, from traditional perspectives with a multidisciplinary perspective. The aim of the study is to examine the psychological strategy/mechanism and the sociocultural mechanisms of transference and the political uses of such uses and the effect of political pathologies. The link between internal tension and aesthetic predisposition/aesthetic ideation has been transferred to the political line of existence. Since there are emotions that can affect internal tension based on such situations; should be seen as the policy output that provides the basis for the implementation or approval of certain policies that can be easily requested and agreed upon. The aesthetic presence of the signs to which the nation's spirit is related is important. Such aesthetic signs are important in the production and use of connotations and values. Aesthetic expressions of such meanings and values, which contain the spirituality of sociocultural perspectives, may contain legitimate and acceptable references to psychopathological meanings and produce forms of sociocultural substitution. It is important how the concepts that produce collective emotional value are transformed and adapted with the reference of psychosocial fields based on their effects on political perceptions and political latent/implicit intentions. The study is based on literature research from qualitative research methodology.