Dhaka'da tekstil sektöründen çalışan evli kadınların maruz kaldığı aile içi şiddet
Domestic violence against married women working in the textile industry in Dhaka
- Tez No: 766002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN YONCA GENÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bangladeş, dünyadaki kadınlara karşı en yüksek şiddet oranlarından birine sahiptir. Bangladeş'te tekstil sektöründe 3,2 milyon kadın çalışıyor (Matsuura & Teng, 2020). Bu kadınların çoğu hem iş yerinde hem de ev ortamında şiddete maruz kalmaktadırlar. Bu tezin amacı, Bangladeş'in başkenti Dakka'da tekstil sektöründe çalışan evli kadınlara karşı aile içi şiddetin yaygınlığını, faktörlerini ve etkilerini araştırmaktır. Alanda daha önce yapılan çalışmalar çoğunlukla nicel yöntemlerle yürütülmüştür. Bu çalışmalarda genel olarak dünya, tekstil sektöründe çalışan evli kadınlara iş yerinde uygulanan şiddet hakkında bilgiye yer vermiştir. Ancak aile içi şiddet araştırmacılar tarafından daha az çalışılmıştır. Sonuç olarak, bu kısıtlı bilgi ve araştırmalar mağdurların seslerini duymamız konusunda bize yetersiz gelmektedir. Bu çalışma, deneysel olmayan bir desende derinlemesine görüşmeler kullanılarak ve nitel yöntem uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bir kartopu örnekleme tekniği kullanan bu çalışmada, 15 mağdur ve 5 kilit bilgi kaynağından veri toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, Dakka şehrinde tekstil sektöründe çalışan evli kadınlara karşı şiddet uygulandığını göstermektedir. Araştırmanın en dikkat çekici bulgusu, ebeveynlerin ailesinden evli kadınlara yönelik ekonomik istismarın varlığıdır. Şiddetten sorumlu bir takım bireysel, ailevi ve toplumsal faktörler bulunmaktadır. Şiddet, çeyiz sistemi, baskın ataerkillik, dinin yanlış yorumlanması, eksik bilgilendirme ve yasal etkisizlik hakkında toplumsal olarak inşa edilmiş algılar diğer yaygın faktörler arasındadır. Kadın ve erkeklerin aile ilişkileri, yasal yaptırımlar ve dini bilinçlendirme konularında eğitmek şiddeti azaltmak için önleyici tedbirler olabilir.
Özet (Çeviri)
Bangladesh has one of the highest rates of violence against women in the world. In Bangladesh, the textile industry employs 3.2 million women (Matsuura & Teng, 2020). Many of those women have experienced workplace and home violence. The purpose of this thesis was to look at the prevalence, causes, and effects of domestic violence against married female textile workers in Dhaka, Bangladesh. Previous field research relied mainly on quantitative approaches. The world is well-versed in workplace violence against textile employees; however, scholars have paid less attention to domestic violence against married garment workers. As a result, it appears that there is a significant gap in understanding the victims' voices based on an intimate observation. This study used the qualitative method with in-depth interviews in a non-experimental methodology. Using a snowball sampling technique, the study obtains data from 15 victims and 5 important informants. According to the study's findings, married female textile workers face violence in Dhaka. Several individual, family, and social concerns have been blamed for the violence. The study's most noteworthy finding is that economic abuse against married women from the parents' family exists. Other common factors include socially constructed perceptions of violence, the dowry system, domineering patriarchy, religious misunderstandings, underreporting, and judicial inefficiency. Preventive measures for reducing violence could include educating both men and women about family dynamics, enforcing the law, and increasing religious awareness.