Albay Çopur Mehmet Neşet (Bora) ve askeri faaliyetleri
Colonel Çopur Mehmet Neşet (Bora) and hi̇s mi̇li̇tary acti̇vi̇ti̇es
- Tez No: 766013
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Askeri tarih çalışmalarında önemli bir yere sahip olan biyografi çalışmaları hem çalışılan şahsiyet hakkında hem de şahsiyetin yaşadığı dönem hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. Tarihteki komutan ve askerleri konusu dahiline alan biyografi çalışmalarında, dönemi içinde belli bir ün yapmış ve adından söz ettirmiş kişiler sıklıkla karşımıza çıkar. Ancak kendi dönemi içinde bulunduğu mevkide önemli işler yaptığı ve birçok fedakarlıkta bulunduğu halde adından çok bahsedilmeyen, çoğu zaman yüzleri dahi hatırlanmayan şahsiyetler mevcuttur. Bunlardan biri de Çopur Neşet olarak bilinen Tuğbay Mehmet Neşet Bora'dır. 1889 Manastır doğumlu olan Neşet Bey, Harbiye Mektebi'ni burada bitirdikten sonra 1908'de Erkan-ı Harbiye Mektebi'ne başlamış ancak patlak veren Balkan ve I. Dünya Savaşlarından dolayı son sınıfı bitiremeden cephelere gönderilmiştir. Böylelikle cephelerdeki askerî hayatı erken başlamış olan Neşet Bey, Balkan Harbi öncesinden Milli Mücadele Dönemi ve sonrasına kadar devam eden uzun soluklu bir askerî hayat yaşamıştır. 1937'de emekli olana dek gerek cephede ve gerekse cephe gerisi hizmette çalışan Neşet Bey, hayatının son birkaç senesini askerlik dışındaki işlerde geçirmiştir. Ardından kısa bir süre sonra 1945'te vefat etmiştir. Yapılan bu çalışmada Neşet Bey'in hayatı ve askerî faaliyetleri, dönemin belgeleri, kaynaklarının yanında Neşet Bey'in kendisinden kalan fotoğraf, belge ve eşyaları kullanılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Biography studies, which have an important place in military history studies, provide information about both the personality studied and the period in which the personality lived. In the biographies that cover the commanders and soldiers in history, we often come across people who made a certain reputation and made a name for themselves in the period. However, there are personalities whose names are not mentioned much and whose faces are often not even remembered, although they did important work in their own time and made many sacrifices. One of them is Brigadier Mehmet Neşet Bora, known as Çopur Neşet. Mr. Neşet, who was born in 1889 in Manastır, started the Erkan-ı Harbiye School in 1908 after graduating from the Military Academy here, but was sent to the fronts before he could finish his last year due to the Balkan and World Wars that broke out. Thus, Mr. Neşet, whose military life on the fronts started early, lived a long-term military life from before the Balkan War to the National Struggle Period and after. Mr. Neşet, who worked both at the front and behind the front until his retirement in 1937, spent the last few years of his life in jobs other than military service. He died a short time later in 1945. In this study, Mr. Neşet life and military activities were discussed by using the documents and resources of the period, as well as photographs, documents and belongings of Mr. Neşet himself.