Konya belediye sınırları içindeki çöplerin değerlendirilmesinin araştırılması, bir kuvvet santralı için yeterli olup olmadığının tesbiti ve projelendirilmesi
  1. Tez No: 9951
  2. Yazar: ÜMİT BAHADIRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY TUĞAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
5 ÖZET Bilindiği gibi şehir çöpleri, tüm belediyelerin en önemli problemlerinden biridir. Sağlık, ekonomi ve turizm açısından, çöplerin toplanması, imhası ve değer¬ lendirilmesi gerekir. Görüntü çirkinliği ve sağlıklı yaşam için toplama ve imha ne kadar önemliyse, bu atıl değeri kullanılır hale getirmek de ekonomi açısından o derece dikkat çekicidir. Çöpün gübreye dönüştürülmesi ve yakarak enerji temini bu yollardandır. Burada Konya Belediyesi tarafından, şehirde gün¬ lük toplanan çöp miktarı araştırılmış, etüd edilmiş ve yakırak enerji temini işlenmiştir. Ayrıca, toplanan çöpün yakılması ile bir türbin vasıtasıyla elektrik enerjisi üretiminin mümkünlüğü üze¬ rinde durulmuş ve ana hatlarıyla böyle bir türbin boyut- landırılmıştır.
Özet (Çeviri)
s...' '.':.;.;" SUMMARY As known, the refuse of the city, is öne of the most important problems of ali municipalities. Because of the hygienic, economic and turistle reasons, it must be colleçted, and then be eliminated ör became usefull. According to its ugly view and hygienic living, collec- ting and destruction, is so important, but also, creating to a usefull form of the refuse is the another important face with economic reasons, too. Obtaining compost and raising energy with combustion, from the refuse, are the most known ways. in this study, the quantity and the quality of the refuse which is colleçted by Konya Municipality, is examined and raising energy by combustion is explained. After saying, the possibility of getting electricity energy, from a türbine, by combustion of the city refuse dimentions of the türbine is calculated with in general view.