Power and beauty relations in the picture of Dorian Gray by Oscar Wilde and Lady audley's secret by Mary Elizabeth Braddon
Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in portresi ve Mary Elizabeth Braddon'ın Bayan Audley'in sırrı'ndaki güç ve güzellik ilişkileri
- Tez No: 766033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez güzelliğin tarihini ve büyüleyici gücünü keşfetmek üzere bir çalışmadır. Bu tez, Oscar Wilde'ın The Picture of Dorian Gray ve Mary Elizabeth Braddon'ın Lady Audley's Secret romanlarındaki seçili karakterler üzerinde güzelliğin büyüleyici gücünü incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, güzelliğin gücüne sahip olmanın, ona sahip olan karakterler, yani Dorian Gray ve Lady Audley üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, özellikle iki romandaki baş karakterlerin portrelerinin tavsirlerine, bu portrelerin onlara bakan kişiler üzerindeki etkilerine ve resimsel anlatım, güzellik ve hakikat arasındaki karmaşık ilişkiye odaklanır. Buna ek olarak, iki romanda güzelliğin önemi Viktorya Dönemi Estetizmi çerçevesinde tartışılacaktır. Araştırmayı gerçekleştirmek için bu tez, Lady Audley's Secret ve The Picture of Dorian Gray'de güzelliğin önemi ve güzelliğin gücünün boyutu nedir?, Lady Audley ve Dorian Gray'in portrelerinde güzellik nasıl sunulur?, Bu portrelerde dış ve iç güzellik arasındaki ilişki nedir? sorularını sorar.
Özet (Çeviri)
This thesis endeavours to explore the enchanting power of beauty and its history. This thesis aims at examining the enchanting power of beauty on selected characters in Oscar Wilde's The Picture of Dorian Gray and Mary Elizabeth Braddon's Lady Audley's Secret. It further aims at examining the effects of possessing the power of beauty on the characters that possess it, namely Dorian Gray and Lady Audley. This thesis particularly focuses on the descriptions of the portraits of the protagonists in the two novels, on their effects on whoever looks at them and on the complex relationship between pictorial representation, beauty and truth. Furthermore, the significance of beauty in the two novels will be discussed inside the framework of Victorian Aestheticism. To carry out the research, this thesis addresses the following questions: What is the significance of beauty, and what is the extent of the power of beauty in Lady Audley's Secret and The Picture of Dorian Gray? How is beauty represented in the portraits of Lady Audley and Dorian Gray? What is the relationship between outward and inward beauty in these portraits?