Kerküklü edebiyatçı Vahîeddîn Bahâeddîn'in hayatı ve A'alâmu Mine'l-edebi't-Türkî adlı eseri
الأديب الكركوكي وحيد الدين بهاء الدين سيرته وكتابه أعلام من الأدب التركي
- Tez No: 766047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Irak'ın geneline ve Kerkuk Özelinde semalarını aydınlatan, ışığı yükselen çağdaş Arap Edebiyatının seslerinden birine ışık tutuyor. Bu edebiyatçı makaleleri basında çokça yer alan, kitapları yayınlanan Vahideddin Bahaeddin olup (2021'de öldü), O kendi çağında başlayan yazı ve anlatım lezzetini, insanların zihinlerinde sonsuzluğun doruklarına ulaştıran edebî bir kişiliğe sahip bir modern edebiyat adamıdır. Başkalarını geçemese de onlardan daha az hizmette bulunmuş değildir kendisi, yani kendini ve vicdanını var eden birisi olarak pek çok telif kitabı olup bizim konumuz olan 'A'alâmu mine'l-Edebi't-Türkî' bunlardan birisidir. Bu çalışma, Onun edebi hayatın
Özet (Çeviri)
This study highlights one of the voices of contemporary Arabic literature whose light has emerged, illuminating the sky of Iraq in general, and Kirkuk in particular. He is the writer Wahid al-Din Baha al-Din (dead in 2021) With a literary personality, as his era began with writing and tasting in expression, he reached the pinnacle of eternity in people's minds; Because he provided the community with services that were no less than the services of others, if not more than them, in the sense that he initiated his own existence and emotionally; He has authored many books, including the book Flags of Turkish Literature, which we will talk about.