Bir mecliste verilen üç talakın İslam hukuku açısından tahlili
An assessment of the three talaks given in one assembly in terms of Islamic law
  1. Tez No: 766060
  2. Yazar: SERAP ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dinimizde aile birliğinin kurulması gibi sona ermesi de hukukî ve ahlâkî ilkelere bağlanmıştır. Boşanma da evliliğin hukukî olarak sona ermesidir. İslâm hukukunda aile birliğinin sona erdirme şekillerinden biri de talâktır. Boşanmada talâkın veriliş şekli ve buna ilişkin hükümler talâkın sınırlarını belirlemektedir. İslâm hukukunda bir mecliste verilen üç talâk ile boşanmanın geçerli olup olmadığı hususunda görüş ayrılığı vardır. Bir mecliste verilen üç talâk konusunda islâm hukukçuları farklı görüştedirlerdir. Bizde bu çalışmamızda islâm hukukçuların görüşleri ve dayandığı delilleri inceleyerek çalışmamızı sürdüreceğiz. Ku'rân-ı Kerîm'den, sünnetten, icmâ ve kıyastan deliller verilerek açıklamalar yapılmıştır. Biz de bu konu hakkında çeşitli kaynaklardan yararlanarak tahliller yapmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In our religion, just like the establishment of family unity, its termination is also tied to legal and moral principles. Divorce is the legal termination of marriage. One of the ways of ending family unity in Islamic law is talaq. The way talaq is given in divorce and the related provisions determine the limits of talaq. In Islamic law, there is a difference of opinion on whether three talaqs and divorce are valid or not. Islamic jurists have different views on the three talaqs given in a parliament. In this study, we will continue our work by examining the opinions of Islamic lawyers and the evidence they are based on. Explanations were made by giving evidences from the Qur'an, Sunnah, ijma and qiyas. We will try to make analyzes on this subject by using various sources.