Kişisel bakım ürünlerinin spektroskopik ve kromatografik yöntemler ile incelenmesi
Investigation of personal care products by spectroscopic and chromatographic methods
- Tez No: 766061
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, spektroskopik ve kromatografik tekniklerden yararlanılarak kişisel bakım ürünlerinde ağır metal ve polietilen glikol (PEG) mikroplastiğinin kalitatif ve kantitatif tayini gerçekleştirilmiştir. Ticari olarak temin edilebilen on dört farklı markanın kişisel bakım ürünü, öncelikle açık sistem yaş yakma işlemine tabii tutulmuş ardından elektrotermal atomik absorpsiyon spektrofotometresi (ET AAS) ile bakır (Cu) ve alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi (A AAS) ile lityum (Li) analizleri yapılmıştır. Bakır ve lityum için tespit sınırı (LOD) sırasıyla 0,02 µg/L ve 0,03 mg/L olarak hesaplanmıştır. Tayin sınırları ise (LOQ) bakır için 0,06 µg/L ve lityum için 0,09 mg/L olarak hesaplanmıştır. ET AAS ile yapılan analizlerde bakır düzeyleri 0,21 – 0,65 µg/g aralığındadır. A AAS ile yapılan lityum analizlerinde tüm numuneler için sonuçların tayin sınırının altında (
Özet (Çeviri)
In this study, qualitative and quantitative determination of heavy metal and polyethylene glycol (PEG) microplastic in personal care products was carried out using spectroscopic and chromatographic techniques. Personal care products from fourteen commercially available brands were first subjected to open-system acid digestion. Then, copper (Cu) analysis with electrothermal atomic absorption spectrophotometry (ET AAS) and lithium (Li) analysis with flame atomic absorption spectrophotometry (F AAS) were performed. The limit of detection (LOD) was 0,02 µg/L and 0,03 mg/L for copper and lithium, respectively. The limit of quantification (LOQ) was 0,06 µg/L and 0,09 mg/L for copper and lithium, respectively. In the analysis performed with ET AAS, copper amounts were calculated in the range of 0,21 – 0,65 µg/g. In lithium analyses with A AAS, the results for all samples were found to be below the limit of quantification (