Şiddete maruz kalan kadınların benlik saygısının ve öğrenilmiş çaresizliğin öğrenilmiş güçlülük ve stresle baş etme düzeyleri ile olan ilişkisi
The relationship of violence-exposed women's self-respect and learned helpless with learned strength and stress collection
- Tez No: 766074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma şiddete maruz kalan kadınların benlik saygısının ve öğrenilmiş çaresizliğin öğrenilmiş güçlülük ve stresle baş etme düzeyleri ile olan ilişkisini araştırmaktadır. Araştırma nicel olarak yürütülmüş olup veri toplama süreci elektronik ortamda veya yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Öğrenilmiş Güçlülük, Öğrenilmiş Çaresizlik ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada 21-60 yaş aralığında olan 320 şiddet mağduru kadın yer almaktadır. Ölçeklerden edinilen puanlar ise SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılırken, ölçekler arası etkilerin incelenmesinde basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Şiddet mağduru kadınların; %28.7'sinin 31-35 yaşında, %81.3'ünün evli, %38.4'ünün ortaokul, %42.7'sinin evlilik yaşının 20-22 yaş, %55.3'ünün ilçede yaşadığı ve %71.3'ünün çalışmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between the self-esteem and learned helplessness of women who have been exposed to violence, and their levels of learned resourcefulness and coping with stress. The study was conducted quantitatively, and the data collection process was carried out electronically or face-to-face. There were 320 participants of the study between the ages of 21 and 60 who were exposed to violence. Demographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Learned Resourcefulness, Learned Helplessness, and Stress Coping Scales were administered to the participants. The scores obtained from the scales were analyzed with the SPSS 25 program. In the first stage of the analysis process, reliability analysis was applied to the data obtained from the scale and skewness and kurtosis values were examined in order to determine the normal distribution. While the Independent Samples T test was used to compare the data according to demographic variables with two categories, One Way ANOVA analysis was used to compare the scale scores according to demographic variables with more than two categories. Tukey was used as a post-hoc test to determine the differences between the groups in One Way ANOVA analysis. While Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between scale scores, simple and multiple linear regression analyses were used to examine the inter-scale effects. The study revealed that 28.7% of the participants who were victims of violence were 31-35 years old, 81.3% was married, 38.4% were graduates of secondary school, 42.7% married at the age of 20-22, 55.3% was living in a district and 71.3% were not working.