COVİD-19 pandemisi sürecinde psikiyatri hastalarının telepsikiyatri hizmetlerini kullanma sıklığı ve dijital okuryazarlık düzeyinin telepsikiyatrik uygulamaların kullanımı üzerindeki etkisi
COVİD-19 pandemisi sürecinde psikiyatri hastalarının telepsikiyatrihizmetlerini kullanma sıklığı ve dijital okuryazarlık düzeyinintelepsikiyatrik uygulamaların kullanımı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 766094
  2. Yazar: NAİLA NABİYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZMEN METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada iki yıllık pandemi süreci boyunca psikiyatri hastalarının herhangi bir dış merkezden ya da sağlık profesyonelinden telepsikiyatri hizmeti alıp almadığını değerlendirmektir. Ayrıca pandemi döneminde psikiyatri hastalarının telepsikiyatri uygulamaları kullanım sıklığını ve kullanım üzerine etkili fartörleri, hastaların tele-tıp uygulamalarına yönelik tutumlarını, dijital okuryazarlık düzeyini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte tek merkezli bir çalışmadır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniklerine ayaktan başvuran 18 yaş üzeri ve okuma yazma bilen 354 psikiyatrik bozukluğu olan hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Ölçek geliştirme basamakları izlenerek Yetişkin Dijital Okuryazarlık Ölçeği (YDOÖ) ve Tele-tıp Uygulamlarına Yönelik Tutum Ölçeği (TTÖ) geliştirilmiştir ve geçerlilik-güvenilirlik analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we wanted to evaluate whether psychiatric patients used telepsychiatry services during the two-year pandemic. It was aimed to determine the frequency of use of telepsychiatry and the factors affecting the use of telepsychiatry services, the patients' attitudes towards telemedicine, the level of digital literacy, and the relationship between DL and attitudes towards telemedicine during the pandemic. Method: Literate 354 outpatients over 18 years of age with psychiatric disorders who applied to the Psychiatry outpatient clinics of Akdeniz University Faculty of Medicine were included in this cross-sectional, single-center study. By following the scale development steps, Adult Digital Literacy Scale (ADLS) and Telemedicine Attitude Scale (ATS) were developed and validity-reliability analyzes were applied. The multivariate logistic regression analysis was used to evaluate the independent risk factors associated with the negative attitude toward telemedicine. Results: A total of 354 patients, 247 of whom were women (69.8%), with a mean age of 40.9±15.2 (18-81) years, participated in the study. 57.6% of the patients had depressive disorders, 29.1% had anxiety disorders and 7.6% had obsessive-compulsive disorders. 84.2% of the patients had used the internet daily, and the median usage time was 4 (1-10) hours. 11% of the patients stopped psychiatric treatment and follow-up during the twoyear pandemic, and 34.5% had difficulty in continuing their psychiatric treatment and follow-up. The frequency of use of telepsychiatry was found at 0.6%. 29.5% of the patients have limited/insufficient DL and 29.9% have a negative attitude towards telemedicine. Insufficient/limited digital literacy was found to be an independent risk factor alone for negative attitudes towards telemedicine practices in psychiatric patients [OR=4.76 (2.15-10.54)].