COVİD -19 pandemisi sürecinde kronik böbrek yetmezliği tanısı ile hemodiyaliz tedavisi alan hastaların psikolojik dayanıklılık ve etkileyen faktörler açısından incelenmesi
Investigation of patients with the diagnosis of chronic renal failure and patients WHO received hemodialysis during the COVİD -19 pandemic process, in terms of psychological resistance and affecting factors
  1. Tez No: 704238
  2. Yazar: TUGAY BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SARANDÖL, PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Nefroloji B. D. Hemodiyaliz Ünitesi'nde Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) tanısı ile hemodiyaliz (HD) tedavisi alan 18-65 yaş arası genel durumu stabil 50 HD hastası gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Hastane Anksiyete – Depresyon Ölçeği (HADÖ), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği-Kısa Formu (BTÖ-12), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) uygulanmış, Diyaliz Hastaları Tarafından Doldurulan Veri Formu, Diyaliz Hastalarının Medikal Bilgilerine İlişkin Hekim Tarafından Doldurulan Veri Formu, COVID-19 Değerlendirme Formu, Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuştur. Çalışmamızda, erkeklerin kadınlara nazaran stresle baş etmeye toleranslarının daha yüksek olduğu, hastaların HD'ye bağlı yan etki sayısı ve günlük sosyal medya kullanımı arttıkça belirsizliğe tahammülsüzlük eşiğinin düştüğü, çalışan bireylerin çalışmayan bireylere nazaran psikolojik dayanıklılıklarının yüksek, anksiyete ve depresyon puanlarının düşük olduğu, pandemi sürecini ise daha az riskli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. HD hastalarının ruhsal hastalıklar konusunda normal polüasyondaki bireylere nazaran daha çok risk taşımakta oldukları akılda tutulmalıdır. Hali hazırda ruhsal patolojilere karşı hassas olan bu bireyler için pandemi süreci ciddi bir stressör olarak kabul edilmelidir. HD hastaları imkanları dahilinde, uygun şartlarda çalışmaya teşvik edilmelidir. Bir işte çalışmak HD hastaları için sadece maddi gelir kapısı olarak görülmemelidir. Bizlerinde hastaların hayat akışını etkileyen konular üzerinde tek bir bakış açısında takılı kalmamamız, her iki taraf içinde olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fifty HD patients with stable general condition, aged 18-65, who were diagnosed with Chronic Kidney Failure (CRF) and received hemodialysis (HD) treatment at Bursa Uludağ University Nephrology Department Hemodialysis Unit, voluntarily participated in our study. Resilience Scale for Adults (YPDÖ), Hospital Anxiety – Depression Scale (HADS), Intolerance of Uncertainty Scale-Short Form (BTS-12), Stress Coping Styles Scale (SBTÖ) were administered to the participants, Data Form filled by Dialysis Patients, Dialysis Patients Data Form for Medical Information Filled by the Physician, COVID-19 Evaluation Form, Sociodemographic Data Form were filled. In our study, we found that men have a higher tolerance for coping with stress than women, the threshold of intolerance to uncertainty decreases as the number of HD-related side effects and daily social media use increases, working individuals have higher psychological resilience, anxiety and depression scores are lower than non-working individuals, and the pandemic process It has been concluded that they see it as less risky. It should be kept in mind that HD patients have a higher risk of mental illnesses than individuals in the normal population. The pandemic process should be considered as a serious stressor for these individuals who are already sensitive to mental pathologies. HD patients should be encouraged to work under appropriate conditions within their means. Working in a job should not only be seen as a source of financial income for HD patients. It is thought that if we do not stick to a single point of view on the issues that affect the life course of the patients, it will have positive results for both parties.