Bir tıp fakültesi hastanesindeki araştırma görevlilerinde COVID-19 sürecinde tükenmişlik, umutsuzluk, depresyon ve anksiyete
Burnout, hopelessness, depression and anxiety in the COVID-19 process in research assistants at a medi̇cal faculty hospi̇tal
  1. Tez No: 777112
  2. Yazar: NURCANSU OĞRAK DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KUĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir salgındır. Şüphesiz Covid19 pandemisi ile mücadelede ilk cepheyi hekimler ve sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Uzun çalışma saatlerinde, kimi zaman yeterli ekipman olmadan, enfekte hastalarla yakın temas içinde Covid-19 hastalarının teşhis ve tedavi etmek gibi ağır bir yükü hekimler omuzlarında taşımaktadırlar. Bu çalışmanın amacı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapmakta olan araştırma görevlilerinde tükenmişlik, umutsuzluk, depresyon ve anksiyete yaygınlığının araştırılması ve sosyodemografik özellikler ile tükenmişlik, umutsuzluk, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmaya 01.06.2021-01.06.2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde araştırma görevlisi olarak çalışan 207 hekim alındı. Katılımcıların tümüne Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği yüz yüze anket görüşmesi ile uygulandı. Ayrıca çalışmaya katılanların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacı ile araştırma ekibi tarafından hazırlanan anket formu kullanıldı. Araştırma görevlilerinde; orta düzeyde duygusal tükenme, az düzeyde duyarsızlaşma, orta düzeyde kişisel başarı alt boyutlarında tükenmişlik, düşük düzeyde umutsuzluk, hafif düzeyde depresyon ve anksiyete saptanmıştır. Araştırmamız COVID-19 pandemisinde araştırma görevlilerinde damgalanmaya maruz kalma, Covid-19 enfeksiyonu ile yakınını kaybetme, cerrahi branşta çalışma, bekar olma, Covid-19 pandemi sürecinde istifayı düşünme ve psikiyatrik destek ihtiyacı hissetme ile tükenmişlik düzeylerinin anlamlı olarak arttığını, bekar olma, Covid-19 enfeksiyonu geçirme, Covid-19 pandemi sürecinde istifayı düşünme ve psikiyatrik destek ihtiyacı hissetme ile umutsuzluk düzeylerinin anlamlı olarak arttığını, damgalanmaya maruz kalma, Covid-19 pandemi sürecinde istifayı düşünme ve psikiyatrik destek ihtiyacı hissetme ile depresyon düzeylerinin anlamlı olarak arttığını, Covid-19 pandemi sürecinde istifayı düşünme ve psikiyatrik destek ihtiyacı hissetme ile anksiyete düzeylerinin anlamlı olarak arttığını saptamıştır. Duygusal tükenme düzeyi, duyarsızlaşma düzeyi, umutsuzluk düzeyi, depresyon düzeyi ve anksiyete düzeyi arasında orta ve düşük şiddetli anlamlı pozitif ilişki olduğu saptanmış, kişisel başarı düzeyi ile orta ve düşük şiddetli anlamlı negatif yönlü ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız ışığında Covid-19 pandemisinde, araştırma görevlilerinde sürecin zorluklarına bağlı ortaya çıkması olası ruhsal bozuklukların erken dönemde tespiti ve ilerlemesinin önlenmesinin son derece önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is a global epidemic that affects the whole world. Undoubtedly, physicians and health workers hold the first front in the fight against the Covid-19 pandemic. Physicians carry the heavy burden of diagnosing and treating Covid-19 patients during long working hours, sometimes without adequate equipment and in close contact with infected patients. The aim of this study is to investigate the prevalence of burnout, hopelessness, depression and anxiety among research assistants working at Sivas Cumhuriyet University Hospital and to examine whether there is a relationship between sociodemographic characteristics and burnout, hopelessness, depression and anxiety levels. 207 physicians working as research assistants at Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital between 01.06.2021 and 01.06.2022 were included in the study. Maslach Burnout Inventory, Beck Hopelessness Inventory, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory were administered to all participants through faceto-face questionnaires. In addition, a questionnaire form prepared by the research team was used to determine the sociodemographic characteristics of the participants. In research assistants; moderate emotional exhaustion, low level of depersonalization, moderate level of personal achievement sub-dimensions burnout, low level of hopelessness, mild depression and anxiety were determined. Our research revealed that burnout levels increased significantly due to being stigmatized in the COVID-19 pandemic, losing a relative with Covid-19 infection, working in the surgical branch, being single, thinking of resigning during the Covid-19 pandemic, and feeling the need for psychiatric support; the levels of hopelessness increased vii significantly due to being single, having Covid-19 infection, thinking about resignation during the Covid-19 pandemic process and feeling the need for psychiatric support; the depression levels increased due to exposure to stigma during the COVID19 pandemic, thinking about resignation during the Covid-19 pandemic process, and feeling the need for psychiatric support; the anxiety levels of research assistants increased significantly with thinking about resignation and feeling the need for psychiatric support during the COVID-19 pandemic during the COVID-19 pandemic. It was determined that there was a moderate and low degree of significant positive correlation between the level of emotional exhaustion, the level of depersonalization, the level of hopelessness, the level of depression and the level of anxiety, and a moderate and low level of significant negative correlation with the level of personal achievement. In the light of our study, it was concluded that early detection and prevention of mental disorders that may occur due to the difficulties of the process in research assistants in the Covid-19 pandemic is extremely important.