Bükümlü rot kollarında büküm parametrelerinin yorulma ömrüne etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bending parameters on fatigue life in bended tie rods
- Tez No: 766099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, ağır ticari araç rot kollarında büküm işleminin ömür ve mekanik kuvvet dayanımlarına etkisi araştırılmıştır. Rot kollarında kritik öneme sahip büküm işlemi sırasında meydana gelen plastik deformasyonun rot kolu ömrüne etkisinin görülebilmesi için malzeme ve parçaların mekanik testleri yapılmıştır. Rot kolu büküm işlemi sonlu elemanlar ortamında simüle edilerek büküm sırasında meydana gelen plastik deformasyon belirlenmiştir. Rot kolu malzemesinin yorulma davranışını belirlemek için dolu malzemeden üretilen numunelerin yorulma testleri yapılmıştır. Ayrıca ön şekil değişimine uğramış malzemenin de yorulma davranışını belirlemek için büküm simülasyonunda belirlenen plastik deformasyon benzer numunelere ön şekil değişimi olarak uygulanarak bu numunelerin de yorulma testleri gerçekleştirilmiştir. Rot kolu bükümü sonrasında rot kolu borusu bölgesel olarak farklı deformasyon durumlarında olduklarından rot kolu fonksiyonel derecelendirilmiş malzeme (FGM) şeklinde modellenerek farklı ön birim şekil değişimine sahip malzemelere bölünmüştür. Uygun malzeme tanımlamaları yapılarak rot kolunun sonlu elemanlar yorulma analizleri gerçekleştirilmiştir. Rot kolu yorulma ve statik burkulma deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis study, the effect of the bending process on the life and mechanical strength of heavy commercial vehicle drag links was investigated. Mechanical tests of materials and parts were carried out in order to see the effect of plastic deformation that occurs during the bending process, which is of critical importance in drag links, on the life of the part. The bending process of a drag link is simulated in the finite element software, and the amount of plastic deformation that occurs during bending has been determined. In order to determine the fatigue behavior of the drag link material, fatigue tests were carried out on the samples produced from solid material . In addition, in order to determine the fatigue behavior of the pre-deformed material, the plastic deformation determined in the bending simulation was applied to similar samples as pre-strain and fatigue tests were carried out on these samples. Since the drag link‟s pipe is in different deformation states regionally after drag link bending, the drag link is modeled as functional graded material (FGM) and divided into materials with different pre-strain level. In this way, the finite element fatigue analyzes of the drag link were carried out by making suitable material definitions. In addition, drag link fatigue and buckling tests were actually carried out.