Yurt dışı deneyimi geçiren ve geçirmeyen lise öğrencilerinin kendini gerçekleştirme düzeyleri
- Tez No: 7661
- Danışmanlar: DR. GÜLDEN BİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
II ÖZET Bu araştırmada, yurt dışı yaşantısı geçiren ve ge çirmeyen öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri karşılaştırılmış; daha sonra da, yurt dışı yaşantısı ge çiren ve geçirmeyen öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeylerine etki eden“bazı değişkenler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 1987-1988 yılında Ankara il merkezindeki Anadolu liseleri 'ne devam eden 200 yurt dışı yaşantısı geçirmiş öğrenci ile karşılaştırma grubu. olarak seçilen 200 yurt dışı yaşantısı geçirmemiş genel resmi lise öğrencisi olmak üzere toplam 400 öğrenci oluş turmaktadır. Araştırmada öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyi ”Kişisel Yönelim Envanteri“ ile saptanmıştır. Yurt alışı deney imi geçiren ve geçirmeyen öğren cilerin, puan ortalamaları arasındaki farklar' t-testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebi lir; 1- Yurt dışı yaşantısı geçiren öğrencilerin kendi ni gerçekleştirme düzeylerinin yurt dışı yaşantısı geçir meyen öğrencilerden daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. 2a/£urt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğ rencilerin zamanı iyi kullanma düzeyleri arasında anlam lı bir fark bulunmamıştır.. 2b. Yurt dışı deneyimi geçiren ve geçirmeyen öğren cilerin desteği içten alma alt ölçeğinden ”:. aldıklarıIll puanlar yurt dışı deneyimi geçirmeyen öğrenciler lehine yüksek bulunmuştur. 3- Yurt dışı deneyimi geçiren ve geçirmeyen öğren ciler cinsiyetleri açısından incelendiğinde j...... a. Yurt dışı deneyimi geçiren kız öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri yurt dışı deneyimi olan erkek öğrencilerden daha yüksek bulunmuştur.. b. Yurt dışı deneyimi olmayan erkek öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri yurt dışından dönen er kek öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. c. Yurt dışı deneyimi geçirmeyen kız öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri yurt dışından dönen kız öğrencilerden daha yüksek bulunmuştur. d. Yurt dışı yaşantısı geçirmeyen kız ve erkek öğ rencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri arasında 1 _ önemli düzeyde bir fark olmadığı anlaşılmıştır. 4.Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen- öğ-. renciler in- yaşlarının, kendini gerçekleştirme düzeylerini. anlamlı düzeyde etkilemediği anlaşılmıştır. a. Yurt dışı deneyimi geçiren öğrencilerden, büyük yaş grubunun (18-20) kendini gerçekleştirme düzeyi küçük grup ortalamasından yüksek bulunmuştıır. b.Yurt dışı deneyimi geçirmeyen öğrencilerden Tdaha. ^MSft&fe yaş grubunun (18-20) kendini gerçekleştirm.e dü- ze^/leri küçük yaş grubtmdan( 15-17) yüksek bulunmuştur. Bu araştırmanın sonuçları; dış göç ve geri dönüş yaşantısının öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri ni etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, firstly the self actualization“V* ? of the students with and without abroad experience has compared and then various factors influencing the self actualization levels of students were studied. Itis expected that the results of this research will especially provide more reliable knowledge about what kind of Psychological Counseling and Guidance Ser vices for the abroad: -experience students can be. The results of this study can also bring some contributions to organizing and programming of these services at schools. The sample of this research consists of total 400 students. This sample was Selected from the Anatolir- on Lycees in Ankara between the period 1987-1988.200 of them were abroad experienced students and 200 of them were abroad inexperienced students. In this research the data related to the self actualization of students -i^ü collected by the Per sonal Orientation Inventory. The ”t“ test was used to determine the level of signififence of mean differances. Research results can be outlined as follows: 1-Self actualization levels -of students with abroad experience ;:wei:e found tir belower than those of the students'- -.without. abroad inexperience.V 2. a. The no significant difference was found ”between abroad experience and abroad, inexperience students in terms of spending the tims appropriately. 2.b,The scores that abroad experienced students made on the self-orientation subcriteria were found to be higher than those of the abroad inexperienced students. 3. When the abroad experinced students and abroad inex- periencedstudents were compared to each to other in terms of sex it was found out that: a.. The self-actualization levels of the abroad ex perienced female students were higher than the self- actualization levels of abroad experienced male stu dents. b.The âelf-' a.C;trmalization levels of the abroad in experienced male students were higher then the self ac tualization levels of abroad experienced male students. _c.The self actualization levels of the abroad in ;; experienced female students were higher than the self levels of abroad experienced female students. d. Those was no significant difference between the self actualization levels of the abroad inexpe rienced male and female students. 4. It was found that abroad experienced and abroad in experienced students ages didn't infuluence the self actualization levels. a. It was fotrnd 'that the self actualization levels '.' of the abroad experienced students who were between the ages of 18-20 were higher than those of - the students who' were between the ages of 15-17. b. It was found that the self actualization levels of the abroad inexperienced students who were >)e4-Wpp.nVI the ages of 18-20 were higher than those of the students who were between the ages of 15-17. Uhe results show that migration to abroad count ries ~.~, and coming back to their own cointries are two important factors on self actualization levels of the students.