İlköğretim düzeyinde grupla teftiş uygulamasının sorunları nedenleri ve çözüm önerileri (Diyarbakır ili örneği)
- Tez No: 7660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Teftiş, kamu yararı adına davranışı kontrol etme sürecidir. Bu süreçte, ilköğretim müfettişleriyle birlik te ilkokul müdürleri ve milli eğitim gençlik ve spor mü dürleri de rol almaktadır. Hiyerarşik yapıda farklı ko numlarda bulunan bu görevlilej-, araştırmada“alt gruplar”olarak isimlendirilmiştir. Türk Eğitim Sisteminin ilköğ retim düzeyinde uygulanan teftiş, günümüze kadar iki ay rı uygulama biçimi ile yapılagelmiştir. Nitekim 1980 yı lına kadar olan bölge teftişle, grup teftişliği uygulama sı arasında gidilip gelinmiş; 1980-1981 eğitim-öğretim yılından bu yana ilköğretim düzeyinde grupla teftiş uygu lamasına geçilmiştir. Her uygulamada olduğu gibi kuşkusuz, grupla teftiş uygulamasının da beraberinde getirdiği bazı sorunlar ol muştur. Bu çalışmada ilköğretim düzeyinde uygulanan grup la teftiş uygulamasının, Diyarbakır İl'inde ortaya çıkan sorunları, bu sorunların nedenleri ve olası çözüm öneri leri üzerinde, alt grupların görüşleri tartışılmıştır. Eğitimin il düzeyinde etkili tarafları olan milli eğitim gençlik ve spor müdürlerinin, ilköğretim müfettiş lerinin ve ilkokul müdürlerinin grup teftişi ile ilgili olarak“sorun, neden ve çözüm önerileri”ile ilgili de ğerlendirmeleri Önem taşımaktadır. Bu amaçla araştırma; Diyarbakır İl'indeki milli eği tim gençlik ve spor müdürlerini (12 ), ilköğretim müfettiş- lerini(23) ve bağımsız ilkokul müdürlerini ( 58 ) kapsamaktadır. VAraştırmada kullanılan bilgi toplama aracı; grupla teftiş uygulamasının sorunlarını, nedenlerini ve çözüm öne rilerini ihtiva eden üç bölümden oluşmuştur. Milli eğitim gençlik ve spor müdürleri ile ilköğre tim müfettişleri üç-dört yıllık okul mezunu; ilkokul mü dürleri genelde ilköğretmen okulu mezunu qlup, bir kısmı sonradan ön lisans programını“ bitirmişlerdir. Alt gruplar arasında öğrenim süreleri bakımından olduğu gibi, hizmet süreleri açısından da farklılık vardır. Alt grupların; sorunlar, nedenler ve çözüm önerilerini değerlendirilme lerinin ortalamaları ”yüksek“ ve ”çok yüksek“ bulunmuştur. Bu sonuç, araştırma probleminin İl düzeyinde çözümüne ilişkin görüşlerin, birbirine yakın olduğunu gösterirken, ümit verici olarak yorumlanmıştır. Alt grupların en yüksek derecede fikir birliği gös terdikleri maddeler; a) Yerleşim birimlerinin genelde dağınık ve az nü fuslu olması, b) Tecrübesiz ve stajiyer öğretmenlerin sayısı çok olması, c) İl'de öğretmenlerin sayısal yetersizliği, grupla teftişte önemli sorunlardır. Diğer yandan; a) Ödenek yetersizliği, b) Kırsal kesimde yolların ulaşıma uygun olmaması, c) Sosyal, kültürel ve ekonomik yapı, ç) Yerleşim birimlerinin dağınık ve az nüfuslu ol ması, grupla teftişteki sorunların ”nedenleri" olduğu VIkonusunda, alt gruplar fikir birliği içindedir. Öğretmenlerin yeterli mevzuat bilgisine sahip ol mamalarının; soruşturma sayılarının çoğalmasına ve grupla teftişi olumsuz etkilemede önemli bir neden olarak görül mektedir. Bu sorunların çözümü ile ilgili olarak; a) Sağlık Ocağı, PTT, Köy Hizmetleri gibi hizmet birimlerinin kırsal kesimde kümelenmesinin, dağınık yer leşimi önleyeceği, b) Öğretmen lojmanlarının sayıca artırılmasının, tek öğretmenli okul uygulamasını azaltmada etkili olaca ğı. c) Yolların ulaşıma elverişli hale getirilmesi, ç) İlköğretim düzeyinde teftişe, önemine yaraşır değerin verilmesi, d) Öğretmenlerin mevzuat bilgisi açısından yeterli düzeye getirilmesi önerileri, alt grupların ortak görüşü dür. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inspection or supervision is know as a process of Control of professional behaivors of the personnels who work for thepublic. The proceas of inspecting is mainly carried out by the scholl principals and head of the educational departments of the Country Schools. Although the status of these supervisors are not the same professi onally, they are named as the 'bottom groups' in this two ways in the Turkish Primary Education Level. Even though inspection has been done two different ways both undividually and in groups 1980, but after 1980-1981, the process of super visingis being done only in groups by several inspectors instead of individual inspector who supervise schools. Like in every application or try the inspection by group has brought some problems with itself observed when it has been put into practice. In this study, the problems of group inspection in the elemantary schools of province of Diyarbakır have been discussed and some solutions had been offered as well as some causen of the problems has been investigated. The importance of the primary education in the life of an individual is already known. On the other hand, effectiveness of the inspection by the super intendents of a particular school system as well as the inspectors and principals are known, and their views on problems and solutions are extremly important. For this aim, 20 primary school headmasters in Diyarbakır participated in the research. In addition to VIIIthem, 12 educational depertmants, 23 primary school ins pectors and 58 primary school headmastres have been joined in the study. The questionnaire contains the problems, the causes and the solutions of the group inspection. It has three main section. The directors of the educational departments and all primary school inspectors were university or college graduates while as the primary school headmasters were elemantry teachers training high school çıraduates. even though some primary school headmasters may have done some extra studies. These educational differences among these supervisors should be taking into considerations as well as their workings years in education. Although they have some differences in their evaluations of teaching they have a lot of similarities in their approach in inspecting. This results of the study shows that majorty of the inspectors in the groups more or less have the same opinions on solving the problems. The common points that most of the supervisors in the group have agreed that: a) The places where this research was done do not have much population and the house? are ?preaded through out the country. b) There are more unexperienced and new teachers in the school systems. c) There aren't enough teachers in these places. As for about the causes some views about: IXa) Financial problems, b) The roads of the suburbs, c) The economical, social and cultural differents in the province, have been seen as the causes of problems mentioned. Teachers don't have enough knowledge about administrators in educational system and the increases in the number of the cases observed as a negative way and this also affects the inspecting groups. When it comes about solving these problems, it has been pointed out that: a) Establishing Health Centeres, Post Offices and the units which deal with the village affairs in the same areas or places, b) Increasing the number of the teachers who can stay in villages by providing houses for them, c) Making the roars suitable for tranportation, ç) To give priority to the primary education and inspection, d) To help to increase the knowledge of the teachers in every field as possible are the common opinions of the inspectors and principals who participals who participated in research about solving the problems mentioned along the research.