Annelerde çocukluk çağı travmaları, sosyalizasyon, duygu düzenleme ve ebeveyn öz yeterliliği
Childhood traumas, socialization, emotion regulation and parental self efficacy in mothers
  1. Tez No: 766110
  2. Yazar: GÖKBEN TAŞKALDIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı anne çocukluk çağı travmaları ile annenin ebeveynlik öz yeterliliği, duygu sosyalizasyonu ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Çalışmada, veriler likert tipte anketler ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022 yılında İstanbul ilinde yaşayan 20-45 yaş aralığındaki 391 anne oluşturmaktadır. Veriler katılımcılardan çevrimçi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerinin alınması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukluk çağı travmalarının sıklığı ve şiddetini belirlemek amacıyla“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan diğer ölçekler ise“Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterliliği Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”ve son olarak“Çocukların Olumsuz Duygusuyla Baş Etme Ölçeği”şeklindedir. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 25 programında Bağımsız Örneklem T-testi, Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, çocukluk çağı travmaları ile duygu düzenleme güçlükleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ile ebeveyn öz yeterlilik düzeyi arasında ise negatif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çocukluk çağı travmalarının fiziksel ihmal alt boyutu ile olumsuz sosyalizasyon uygulamalarının alt boyutu olan sıkıntı- endişe tepkileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak çocukluk çağı travmalarının yalnızca fiziksel ihmal türü ile olumsuz sosyalizasyon uygulamaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer travma türleri ve duygu sosyalizasyonu uygulamaları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reationship between maternal childhood traumas and mother's parenting self-efficacy, emotion socialization and emotion regulation difficulties. The research is a descriptive study in relational screening model. Data were collected with Likert-type questionnaires. The sample of the study consists of 391 mothers between the ages of 20-45 living in Istanbul in 2022. Data were collected from participants through online surveys. The aim of this study is to examine the relationship between maternal childhood traumas and mother's emotional socialization, difficulty in emotion regulation and parenting self-efficacy. Personal Information Form, Childhood Trauma Questionare, Coping with Children's Negative Emotions Scale, The Difficulties in Emotion Regulation and Berkeley Parenting Self-Efficacy Scale Revised Version BPSE-R have been applied to the participants. Collected IBM SPSS Statistics analyzed by 25 Independent Sample T-test, Pearson Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA). According to the results of the analysis, in the presence of childhood traumas in mothers, emotion regulation difficulties are observed, there is a decrease in self-efficacy beliefs and an increase in distress-anxiety reactions which are the sub-dimensions of negative socialization practices. In addition, only the physical neglect sub-dimension, which is one of the childhood trauma types, increases the negative socialization practices of the mother.