Ergenlerde algılanan psikolojik kontrol ile öfke ve yalnızlık arasındaki ilişki
Psychological control perceived by teenagers with relationship between anger and lonelines
- Tez No: 766111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerde algılanan psikolojik kontrol düzeyi ile yalnızlığın ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, 14-18 yaş arası 386 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu,UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu, Psikolojik Kontrol Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen bulgular: Psikolojik kontrol ölçeğinin alt boyutları ile Sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeğinin tüm alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Psikolojik kontrol ölçeğinin alt boyutları ile yalnızlık düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeğinin tüm alt boyutları ile yalnızlık düzeyi arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Hiyerarşik regresyon analizine göre algılanan psikolojik kontrol toplam ile yalnızlık ve sürekli öfke düzeyi arasında kısmi aracılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research of loneliness, constant anger and the way of showing it with psychological control level perceived by the teenagers. For this purpose, 386 people between the ages of 14 to 18, took part in this study voluntarily.The data of the research gathered with ''Personal Information Form'', ''Short-Form UCLA Loneliness Scale'',Psychological Control Scale and Constant Anger and Type of Anger''. The findings: There is a significant relationship between the sub levels of psychological control scale and the whole sub levels of the anger and the style of anger scale. There is a significant relationship between the sub levels of the psychological control scale and loneliness levels. The is a significant relationship between the whole sub levels of the constant anger and the anger expression scale and the level of loneliness. According to hierarchical regression analysis, there is a partial relationship between the psychological control with loneliness and the constant anger level.