Fourier serileri ve sınır değer problemleri
Fourier series and boundary value problems
- Tez No: 766114
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde Fourier serileri ve Sturm-Liouville sınır değer problemleriyle ilgili bazı tanım ve teoremler üzerinde durulmuş, fizik ve mühendislikte kullanılan bir boyutlu dalga denkleminin Fourier yöntemi ve d'Alembert yöntemiyle çözümüne yer verilmiştir. Tez çalışması bir çok fizik problemlerinin çözümü açısından kaynak oluşturmayı hedeflemektedir. Tez aşağıdaki biçimde düzenlemiştir. Tezin giriş bölümünde, Fourier serileri ve Sturm-Liouville sınır değer probleminin kullanıldığı bilim dalları ve alanlarına yer verilmiş, önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Fourier serileri ile ilgili tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Sınır Değer Problemleri ele alınarak Sturm-Liouville yöntemleri üzerinde durulmuş, özdeğer ve özfonksiyonlar, problemler üzerinde incelenmiştir. Son bölümde ise Fizik ve Mühendislikte kullanılan bir boyutlu dalga denkleminin çözümü ve akı süreksizliğine sahip ısı iletim denkleminin çözümü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fourier series and some definitions and theorems related to Sturm Liouville boundary value problem, are emphasized, and the Fourier method and d'Alembert method which are used in the solution of one-dimensional wave equation are described. The thesis study aims to create a resource for the solution of many physics problems. The thesis is organized as follows. In the introductory part of the thesis, the branches and fields in which the Fourier series and the Sturm-Liouville boundary value problem are used are included and their importance is emphasized. In the second chapter, definitions, theorems and examples about Fourier series are given. In the third chapter, Boundary Value Problems are discussed and Sturm-Liouville methods are emphasized, eigenvalues and eigenfunctions are examined on problems. In the last chapter, the solution of the one-dimensional wave equation used in Physics and Engineering and the solution of the heat conduction equation in flux discontinuity are emphasized.