Piyasada satılan içeceklerin etil alkol içerikleri
Ethyl alcohol content of commercially available beverages
  1. Tez No: 766115
  2. Yazar: FATMA NUR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇOKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, 2022 yılında Türkiye'de lokal marketlerden temin edilen, alkolsüz olarak tanımlanan içeceklerin etil alkol (etanol) miktarları ve 4°C'de 10 günlük depolamaya tabi tutulan içeceklerin etanol miktarlarındaki değişim tespit edilmiştir. Depolanan meyve suyu, meyve nektarı, şalgam suyu, kefir, boza ve ayran örneklerinin 0, 1, 4, 6 ve 10. günlerde pH ölçümleri, titrasyon asitliği ve etil alkol analizleri yapılmıştır. Kola, gazoz, meyveli maden suyu, soğuk çay, limonata ve meyve aromalı poşet bitki çayı örneklerinin ambalajları açıldıktan sonra etil alkol analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre depolama sonucunda meyve suları ve meyve nektarlarında %0-1.569000 aralığında etanol tespit edilmiştir. Fermente içeceklerde ise depolama sonucunda tespit limitinin altında ve %0.029220 aralığında etanol tespit edilmiştir. Fermente içeceklerde en yüksek etanol miktarı bir şalgam suyu örneğinin 4. periyodunda %0.335300 oranında tespit edilmiştir. Aromalı içeceklerden mandalina aromalı gazozda, limon aromalı gazozda ve mango-ananaslı soğuk çayda sırasıyla %0.056010, %0.039090 ve %0.011880 etanol tespit edilmiş; diğer aromalı içeceklerde etanol miktarı tespit limitinin altında kalmış ya da etil alkol bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ethyl alcohol(ethanol) content of soft drinks supplied from local markets in Turkey in 2022 and the change in the ethanol content of drinks that were stored at 4°C for 10 days were determined. pH measurements, titration acidity and ethyl alcohol analyzes of stored fruit juice, fruit nectar, shalgam juice, kefir, boza and ayran samples were performed on 0, 1, 4, 6 and 10 days. Ethyl alcohol analyzes were made after opening the packages of cola, soda, fruity mineral water, ice tea, lemonade and fruit-flavored herbal tea samples. According to the results of the analysis, ethanol was found in the range of 0-1.569000% in fruit juices and fruit nectars as a result of storage. In fermented beverages, as a result of storage, ethanol was detected below the detection limit and in the range of 0.029220%. The highest amount of ethanol in fermented beverages was determined as 0.335300% in the 4th period of a shalgam juice samples. In tangerine flavored soda, lemon flavored soda and mango-pineapple iced tea, respectively; 0.056010%, 0.039090% and 0.011880% ethanol were detected; in other flavored beverages, the amount of ethanol was below the detection limit or ethyl alcohol was not found.