Çeşitli japon bıldırcını (Coturnix japonica) hatlarında protein polimorfizmi ile bunların verimle olan ilişkileri
Protein polymorphism and their assocation with some of the economics trait in japanese quail (Coturnix japonica)
  1. Tez No: 76612
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ASAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇEŞİTLİ JAPON BILDIRCINI {Coturnix japonica) HATLARINDA PROTEİN POLİMORFİZMİ İLE BUNLARIN VERİMLE OLAN İLİŞKİLERİ Mehmet Ali YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Dr. Sevinç ASAL 1998, Sayfa: 61 Jüri : Prof.Dr.Dr. Sevinç ASAL Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. İnci TOGAN Bu çalışmada yedi farklı Japon bıldırcını {Coturnix japonica) hattı, ondört Hokusta genetik varyasyon açısından karşılaştırılmıştır. Biyokimyasal sistemler yatay nişasta jel elektroforezinde analiz edilmiş ve çalışılan hatlarda dokuz lokusun (EsA, Alb, Albe.y., Tfe.w.ı Tf, Pgi, Es-D, Hb-I ve G2-ovoglobülin) polimorfik, beş lokusun (Me, Hb-ll, Mdh-I, Mdh-II ve G3-ovoglobülin) ise monomorfik yapıda olduğu saptanmıştır. Ortalama heterozigotluklar (H) ve polimorfizm dereceleri (Ppoiy) sırasıyla 0.038-0.103 ve 0.143-0.500 olarak tahmin edilmiştir. Biyokimyasal polimorfizmden yararlanılarak hatlar arası genetik uzaklıklar hesaplanmıştır. Kuluçka randımanı, döllülük ve çıkış gücü oranı ile esteraz-D ve fosfoglukoz izomeraz sistemleri arasında bir ilişki bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Japon bıldırcını, Nişasta jel elektroforezi, Kan ve yumurta proteinleri ve enzim polimorfizmi, Ortalama heterozigotluk, Döllülük, Çıkış gücü, Kuluçka randımanı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis PROTEIN POLYMORPHISM AND THEIR ASSOCIATION WITH SOME OF THE ECONOMICS TRAITS IN JAPANESE QUAIL ( Coturnix japonica ) LINES Mehmet Ali YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Dr. Sevinç ASAL 1998, Page: 61 Jury : Prof.Dr.Dr. Sevinç ASAL Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. İnci TOGAN In this study, blood and egg protein polymorphisms were screened for fourteen loci in seven different Japanese quail {Coturnix japonica ) lines. Biochemical systems were analyzed by using horizontal starch gel electrophoresis. The nine of fourteen loci were found polymorphic (EsA, Alb, Albe.y., Tf8.w., Tf, Pgi, Es-D, Hb-I and G2-ovoglobulin) while the others were monomorphic (Me, Hb-ll, Mdh-I, Mdh-ll ve G3-ovoglobulin) in studied Japanese quail lines. The proprotion of polymorphic loci (Pp0iy) and the expected average heterozygosity (H) were estimated as 0.143-0.500 and 0.038-0.103, respectively. The genetic distances between lines were calculated. There was no correlation between hatchability, fertility and biochemical systems esterase-D and phosphoglucose isomerase. KEY WORDS: Japanese quail, Starch jel electrophoresis, Blood and egg protein and enzyme polymorphisms, Average heterozygosity, Fertility, Hatchability