Ortaöğretimde eğitim gören özel yetenekli öğrencilere sunulan mesleki rehberlik hizmetlerinin psikolojik danışmanlara/rehber öğretmenlere göre değerlendirilmesi
Evaluation of vocational guidance services offered to special talent students in secondary education according to psychological counselors/guide teachers
- Tez No: 766218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaöğretim kademesinde eğitim gören özel yetenekli öğrencilerle çalışan psikolojik danışmanların/rehber öğretmenlerin sundukları mesleki rehberlik hizmetlerini değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini Fen Bilimleri Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ile Bilim Sanat Merkezleri'nde çalışan psikolojik danışmanlar/rehber öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem grubu amaçsal örnekleme yöntemiyle Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden birer il (İstanbul, Samsun, Ankara, İzmir, Malatya, Antalya, Gaziantep) seçilerek yapılmıştır. Bu illerdeki fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve bilim ve sanat merkezlerinde çalışan 120 psikolojik danışman/rehber öğretmen örneklem grubunu oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Mesleki Rehberlik Hizmetlerini Değerlendirme Anketi' ile online şekilde toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular psikolojik danışmanların/rehber öğretmenlerin lisans öncesi dönemde özel yetenekli öğrencilerle ilgili yeterli düzeyde eğitim almadıklarını, katılımcıların yarısının ölçme araçlarında zaman yetersizliği sorunu yaşadıkları, meslek tanıtımlarını meslek semineri ağırlıklı götürdükleri, kulüp/kol çalışmalarının aktif yürütülmediği, uluslar arası kuruluşları iletişime geçme oranının yetersiz olduğu, geleceğin mesleklerinin tanıtılmasında artış sağlanması gerektiği, çoğunluğunun süre, veli işbirliği ve okulun fiziksel imkanları ile ilgili sorun yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra branş öğretmenlerinin görüşlerini dikkate aldıkları, öğrencilere ölçme araçlarını çeşitli amaçları hedefleyerek ve sonuçlarını uygun şekilde paylaşarak uyguladıkları, meslek tanıtımlarında öğrenciye görelik ilkesini benimsedikleri ve meslekleri birçok yönüyle aktardıkları, ulusal düzeydeki kuruluşlarla iletişime geçtikleri, kendilerini yeterli gördükleri sonuçlarına da ulaşılmıştır. Bu nedenle, özel yetenekli öğrencilerin potansiyellerinin değerlendirilebilmesi için gerekli olan mesleki rehberlik hizmetleri ve gereklilikleri lisans döneminden itibaren ders programlarında güncellenerek ve uygulama ağırlıklı; psikolojik danışmanlar/rehber öğretmenler için hizmet içi eğitimlerle aktarılabilir. Araştırma karma veya nitel türde tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
This main purpose is training in the courses of the advisors/guide's presentations courses working with special students for education at secondary education level. Its research consists of consultants/guidance teachers working in Science High Schools, High Schools and Science and Art Centers. The sampling was made by examining one province from the region of Turkey (Istanbul, Samsun, Ankara, Izmir, Malatya, Antalya, Gaziantep) using the purposive sample method. These sciences high schools, social sciences high schools produce the sample of 120 science and arts science teachers and counselor/guidance teachers.The data were collected online with the 'Personal Information Form' and 'Vocational Guidance Services Evaluation Questionnaire' prepared by the researcher. SPSS program was used for data analysis.The findings obtained as a result of the research, that the psychological counselors/guidance teachers did not receive adequate training on gifted students in the pre-graduate period, half of the participants had problems with the lack of time in the measurement tools, they carried out their career promotions mainly with vocational seminars, club/arm studies were not actively carried out, they did not contact international organizations. It has been concluded that the rate of education is insufficient, the promotion of future professions should be increased, and the majority of them have problems with time, parent cooperation and physical facilities of the school. In addition, it was concluded that the branch teachers took their opinions into account, applied the measurement tools to the students by targeting various purposes and sharing the results appropriately, adopted the principle of relevance to the student in their profession promotions, conveyed the professions in many aspects, communicated with the institutions at the national level, and considered themselves competent. For this reason, vocational guidance services and requirements necessary for the evaluation of the potential of gifted students have been updated in the curriculum since the undergraduate period and focused on application; It can be transferred through in-service training for psychological counselors/guidance teachers. The research can be repeated in mixed or qualitative type.