Kamu hizmeti sunan aktörlerin anlatılarında kentsel politik mekanlar: Gazi Mahallesi örneği
Urban political places in the narrators of actors that provide public service: The case of Gazi district
- Tez No: 766227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Bu tez kentsel politik mekânları, kamu hizmeti sunan aktörelerin anlatıları üzerinden anlamayı ve buralarda kamu hizmeti sunma etkinliğinin kendine has özelliklerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma alanı olarak Türkiye'deki kentsel politik mekânların en karakteristik örneklerinden biri olan Gazi Mahallesi tercih edilmiştir. Bu tercihte idari sınırlar önemsenmemiş, örneklem politik hareketliliğin yoğun olarak yaşandığı bölgeye hizmet veren kamu görevlileri üzerinden oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında Gazi Mahallesi'ne kamu hizmeti sunan 64 aktöre ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiş, katılımcı beyanları üzerinde detaylı niteliksel analizler yapılmıştır. Çalışma neticesinde ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Kitle iletişim araçları yoluyla oluşturulan negatif Gazi Mahallesi algısı, Gazi Mahallesi'nde göreve yeni başlayan kamu görevlilerinin çeşitli önyargılarla mahalleye gelmelerine sebebiyet vermektedir. Ancak kamu görevlileri hizmet verdikleri kitle ile iletişimlerini arttırdıkça, Gazi Mahallesi'nde yönelik pozitif düşünceleri ön plana çıkmakta, Gazi Mahallesi'ndeki görevinden ayrılmak istemeyen kişilere dönüşmektedirler. Kamu görevlilerinin dünya görüşleri ve mahallede ikamet edip etmemeleri, mahalleye dair algılarını şekillendiren temel unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle öğretmenlerin genel olarak mahallede ikamet ettikleri ve muhalif politik görüşte oldukları, dolayısıyla Gazi Mahallesi'ne yönelik pozitif algılarla görevlerine devam ettikleri; polislerin ve belediye çalışanlarının ise genel olarak devletçi dünya görüşünde oldukları ve Gazi Mahallesi'ne dair negatif algılarla görevlerine devam ettikleri görülmüştür. Kamu görevlilerinin genel kanaati, Gazi Mahallesi'nde Kamu hizmeti sunmanın oldukça farklı bir doğası olduğu ve kentin diğer bölgelerine kamu hizmeti sunmaktan çok daha zor olduğu yönündedir. Yine Gazi Mahallesi'nin politik kimliğinin zayıflama sürecine girdiği, çalışmanın önemli bulgularındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to comprehend urban political spaces through the narratives of public service actors. Furthermore, it revealed the unique features of public services in these places. As one of the most characteristic samples of urban political spaces in Turkey, Gazi District was selected as the study area. Administrative borders were not taken into consideration in this preference, and the sample was formed from government officials serving in the province where social mobility is intense. Within the context of the study, semi-structured in-depth interviews were conducted with 64 officials providing public service to Gazi District. Detailed qualitative analyses were carried out based on the participants' statements. The results obtained as a result of the study can be summarized as follows: The negative image of Gazi District created through mass media prompts newly appointed public officials to develop various prejudices. However, as public officials build up their communication with the community, the favourable opinions toward Gazi District come to the fore and the majority wishes to hold their current posts in the district. The worldviews of public officials and whether they reside in the district are the main factors that shape their perceptions of the district. In particular, the teachers generally reside in the district and have an opposing ideology, so they continue their duties with positive perceptions towards the Gazi District. On the other hand, it has been observed that the police and municipal employees generally act with a statist world view and continue their duties with negative perceptions about the Gazi District. The general opinion of public officials is that providing public service in Gazi District has a quite different nature and is much more difficult than providing public services in other parts of the city. Nevertheless, one of the most significant findings of the study suggests that the political identity of the Gazi District is in the process of weakening.