Adverse childhood experiences and romantic relationship satisfaction: The role of dyadic coping
Olumsuz çocukluk deneyimleri ve romantik ilişki memnuniyeti:Stresle çift olarak baş etmenin rolü
  1. Tez No: 766228
  2. Yazar: ELİF EYİSOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ERDEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları (ÇÇOY), 18 yaşından önce deneyimlenen istismar, şiddet, boşanma gibi olumsuz olaylar olarak tanımlanır. ÇÇOY'nın yetişkinlik döneminde yakın ilişkileri olumsuz etkilediği bilinmektedir (Ross, 2020). Öte yandan, stresle çift olarak başa çıkan çiftlerde ise ilişki doyumunun her iki partner için de yüksek olduğu gösterilmiştir (Bodenmann ve diğerleri, 2019). ÇÇOY ve stresle başa çıkma konusunda zengin bir alanyazın olmasına rağmen (örneğin, Sheffler ve ark., 2019), çiftlerin birlikte stresle nasıl başa çıktıkları hakkında daha az bilgi birikimi mevcuttur. Çalışmamız, beliren yetişkinlik dönemindeki gençlerin ÇÇOY ve yakın ilişkilerine odaklanmakta ve stresle çift olarak başa çıkmanın rolünü incelemektedir. Araştırma örneklemi, en az 6 aydır devam eden romantik ilişkisi olan, 18-30 yaş aralığında 361 gençten oluşmaktadır. Anket, Qualtrics aracılığıyla çevrimiçi olarak katılımcılara sunulmuştur. Verilerin analizi için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Modelde, ÇÇOY bağımsız değişken, stresle çift olarak başa çıkma 'aracı değişken', bireysel başa çıkma stratejileri ve cinsiyet ise 'düzenleyici değişkenler' olarak kullanılmıştır ve romantik ilişki doyumu yordanmıştır. ÇÇOY, hem stresle çift olarak baş etme (ß=-.32, p .05). Çiftlerin beraber stresle başa çıkma stratejileri geliştirmeleri, geçmişte deneyimlenen olumsuz yaşantıların izlerini hafifletmek ve ilişki memnuniyetini desteklemek adına önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract Adverse childhood experiences (ACEs) are unfavorable events occurring before age 18. ACEs can negatively affect social functioning in adulthood, including relationship satisfaction (Ross et al., 2020). However, studies document that when partners have strong dyadic coping skills (strategies they build together to deal with daily external stressors), they experience high levels of relationship satisfaction (Bodenmann et al., 2019). The current study expanded on that literature and explored the direct and indirect associations of ACEs and relationship satisfaction and the role of dyadic coping as a potential mechanism in that process. The sample included 361 Turkish unmarried emerging adults who were 18 to 30 years old and in a committed relationship for at least six months. Data were collected from December 2021 to May 2022 through Qualtrics. Participants' individual coping strategies and gender were investigated as moderators. Data were analyzed using a Structural Equation Modelling (SEM) paradigm to test the moderated mediation model. Results suggested that there was a negative and a significant relationship between ACEs and relationship satisfaction (ß = -.19, p = .01). Besides, dyadic coping was positively associated with relationship satisfaction (ß = .49, p < .001) but negatively associated with ACEs (ß = -.32, p < .001). Mediation analysis suggested that dyadic coping partially mediated the relationship between ACEs and relationship satisfaction. There were no moderating effects of gender (ß = -.05, p = .40) or individual coping style (ß = -.01, p = .74) in the final model. These findings illustrate the need for early intervention efforts for individuals with ACEs to mitigate potential risks to their relational well-being.