Türkiye'deki klinik örneklerden elde edilen patojenik (Staphylococcus aureus) izolatlarının karakterizasyonu
  1. Tez No: 76624
  2. Yazar: SEFA CAN SAÇILIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki değişik hastanelerden toplanan klinik örneklerden elde edilen Staphylococcus aureus izolatlarının antibiyotik dirençlilikleri, plazmidleri, PAGE ile protein profilleri incelenmiş ve bu izolatlar üzerine antagonistik aktivite gösteren mikroorganizmalar araştırılmıştır. İzolatlarm %91.7'sinin penisiline, %87.7'sinin ampisiline dirençli olduğu gözlenirken, %100'ünün ise vankomisine duyarlı olduğu saptanmıştır. Plazmid analizlerine göre MRSA ve (3 laktamaz pozitif izolatlarda 3, (3 laktamaz negatif izolatlarda 2 ve referans S. aureus suşlarmda ise 4 farklı profil elde edilmiştir. Gerek SDS-PAGE gerekse N-PAGE çalışmalarında incelenen toplam 205 izolatta 17 farklı protein bant profili olduğu tesbit edilmiştir. İncelenen toplam 95 MRSA izolatında ise SDS-PAGE ile tek profil olduğu gözlenmiştir. Konvansiyonel olarak kullanılan toplam hücre proteinlerinin ya nı sıra ekstraselüler proteinlerin ve N- PAGE'in de tiplendirim aracı olarak kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca antagonizma çalışmaları ile özellikle MRSA'lar üzerine etkili mikroorganizmalar araştırılmış ve Bacillus sphaericus ATCC 14577'nin böyle bir aktivite gösterdiği saptanmıştır. Bunun yanı sıra B. licheniformis ATCC 10716 tarafından sentezlenen basitrasin peptit antibiyotiği N-PAGE kullanılarak farklı bir şekilde karakterize edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Staphylococcus aureus, tiplendirim, antibiyogram, plazmid analizi, protein, elektroforez, antagonizma
Özet (Çeviri)
In this study, the antibiotic resistance, plasmids, protein profiles by PAGE of Staphylococcus aureus isolates from clinical specimens collected from different hospitals in Turkey. While 91.7 and 87.7% of isolates were resistant to penicillin and ampicillin, respectively, 100% of them were susceptible to vancomycin. In plasmid analysis, different profiles were seen: three in MRSA and P -lactamase (+) isolates, two in (5 -lactamase (-) isolates and four in refferance S. aureus strains. In both SDS-PAGE and N-PAGE analysis of total 205 isolates, 17 different band profiles of proteins were recorded. In all 95 MRSA isolates, only one profile was seen by SDS-PAGE. In addition of the convantionaly use of total cellular proteins it was shown that the extra cellular proteins and N-PAGE might be useful for typing of strains. In addition antagonistic microorganisms were screened especially on MRSA isolates and Bacillus sphaericus ATCC 14577 showed and antagonistic effect. Bacitracin peptide antibiotic produced by B. licheniformis was characterized by N-PAGE analysis. KEY WORDS: Staphylococcus aureus, typing, antibiogram, plasmid analysis, protein, electrophoresis, antagonism