Klinik örneklerden izole edilen pesudomonas aeruginosa suşlarının SDS-page protein profilleri, antibiyotik duyarlılıkları, biyokimyasal ve piyosin tiplendirimi
SDS-page protein profiles, antibotic sensitivity, biocehimical and pycin typing of pseudomonas aeruginosa strains isolated from various clinical specime
  1. Tez No: 83959
  2. Yazar: BELGİN ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KLİNİK ÖRNEKLERDEN İZOLE EDİLEN Pseudomonas aeruginosa SUŞLARININ SDS-PAGE PROTEİN PROFİLLERİ, ANTİBİYOTİK DUYARLDLIKLARI, BİYOKİMYASAL VE PİYOSİN TİPLENDİRİMİ (Doktora Tezi) Belgin ALTINOK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki değişik hastanelerden toplanan klinik örneklerden elde edilen Pseudomonas aeruginosa suşlarının biyokimyasal tiplendirimi, antibiyotik duyarlılıkları, piyosin tiplendirimi ve SDS-PAGE protein profilleri araştırılmıştır. Toplam 204 adet P. aeruginosa izolatının 168 adedi (% 82,3 ) Ankara ilindeki değişik hastanelerden, 36 adedi ( % 17,7 ) ise İstanbul ilindeki hastaneden temin edilmiştir. İzolatların % 45. 2' sinin gentamisin ve tobramisine dirençli olduğu gözlenirken, % 84.3 'ünün meropeneme, % 81'inin imipeneme ve % 77'sinin piperasiline duyarlı olduğu saptanmıştır. İzolatların % 23.5' i piyosin tip 10, % 9.3'ü piyosin tip 33 ve % 9.3 'ü piyosin tip 68 iken % 8.5'i değişik piyosin tipi olarak bulunmuş, % 16.6'sımn özelliklerinin ise bugüne dek önerilen piyosin tiplerine uymadığı saptanmıştır. Toplam 204 adet P. aeruginosa izolatından 100'ü toplam hücre proteinleri % 10'luk SDS-PAGE'de koşturularak incelenmiş ve 16 farklı protein profili olduğu saptanmıştır. Bütün izolatlarda 12 kD, 36 kD(ikili band) ve 62 kD'luk proteinlerin ortak belirgin bandlar olduğu görülmektedir. Bunun yanısıra izolatlar arasında bazı farklılıklar ile ayırım sağlayan bandların genellikle 205 kD ve 15-25 kD civarında olduğu saptanmıştır. Protein profillerine göre izolatların yaklaşık olarak % 57 oranında yayılım gösteren izolatlar olduğu ve bu izolatların klinik örneklere özgül protein profilleri göstermediği saptanmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Pseudomonas aeruginosa, tiplendirim antibiyogram, protein, elektroforez Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ
Özet (Çeviri)
SDS-PAGE PROTEIN PROFILES, ANTIBIOTIC SENSITIVITY, BIOCHEMICAL AND PYOCIN TYPING OF Pseudomonas aeruginosa STRAINS ISOLATED FROM VARIOUS CLINICAL SPECIMENS (Ph.D. Thesis) Belgin ALTINOK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, biochemical typing, antibiotic sensitivity, pyocin typing and SDS-PAGE protein profiles of Pseudomonas aeruginosa strains isolated from various clinical specimens were investigated. 168 strains (% 82.3) isolated from different hospitals in Ankara, 36 strains (% 17.7) from different hospitals in Istanbul of a total of 204 Pseudomonas aeruginosa strains were obtained. While 45.2 and 45.2 % of isolates were resistant to gentamycin and tobramycin, respectively, it was found that 84.3 % for meropenem, 81 % for imipenem and 77 % for piperacillin were susceptible. The pyocin typing of these strains as follows; 23.5 % pyocin type 10, 9.3 % pyocin type 33, 9.3 % pyocin type 68, 8.5 % of strains were of various pyocin types, 16.6 % of the total was found as types not confirming known pyocin types. One hundred of a total 204 of P. aeruginosa strains were analyzed for whole-cell proteins by 10 % of SDS-PAGE and 16 different protein profiles were detected among strains. It has been seen that the 12 kD, 36 kD (double bands) and 62 kD protein bands were similar dominant bands among all tested strains. On the other hand, it has been seen that the 205 kD and 15-25 kD bands could differentiate the strains in some differences. According to protein profiles, it has been determined that 57 % of all strains were common isolates and did not show any specific pattern for clinical specimens. Science code : Key words -.Pseudomonas aeruginosa, typing antibiogram, protein, electrophoresis Page number : 80 Advisor : Prof.Dr.Cumhur ÇÖKMÜŞ