Konya ilinde nohutta önemli kök çürüklüğü ve solgunluk hastalıklarına karşı biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
Investigation of biologi̇cal control possibilities against important root rot and wilt diseases on chickpea in Konya province
  1. Tez No: 766273
  2. Yazar: FATMA RANA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma ile Konya ili nohut ekim alanlarındaki kök çürüklüğü ve solgunluk hastalık etmenleri ve bunlara karşı etkili antagonistik bakteriyel biyokontrol ajanlarının tespiti amaçlanmıştır. Bunun için 2019 yılında güdümlü örnekleme yöntemiyle nohut ekim alanlarından alınan hastalıklı bitki örneklerinden izole edilen Fusarium spp. ve Rhizoctonia solani izolatları ile in vitro ve in vivo patojenisite testleri sonucu Fusarium solani, Fusarium oxysporum ve Rhizoctonia solani'nin nohut ekim alanlarında kök çürüklüğü ve solgunluk hastalığından sorumlu etmenler olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalık etmenlerine karşı biyolojik mücadelede kullanılmak amacıyla topraktan yapılan izolasyonlar sonucu 161 adet rizosferik bakteri izolatı elde edilmiştir. Bunlardan in vitro'da antagonistik etki düzeyi %50'nin üzerinde olanları seçilerek Maldi-Tof MS'e göre tanılamaları yapılmıştır. Yapılan tanılama sonucu 7 tanesinin Bacillus subtilis, 7 tanesinin Bacillus atrophaeus, 4 tanesinin Bacillus cereus, 2 tanesinin Bacillus amyloliquefaciens spp. plantarum, 2 tanesinin Bacillus amyloliquefaciens, 2 tanesinin Bacillus thuringiensis, 1 tanesinin Bacillus mojavensis, 1 tanesinin Bacillus mycoides, 1 tanesinin ise Pseudomonas koreensis olduğu belirlenmiştir. In vitro'da engelleme oranları 3 patojene de etkili olması açısından değerlendirildiğinde Bacillus amyloliquefaciens (NTo113-2ca)'in F. oxysporum'da %91, R.solani'de %90, F. solani'de %76 olmak üzere ortalama en yüksek antagonistik etkiyi gösterdiği tespit edilmiştir. %50'nin üzerindeki etki değerlendirildiğinde in-vitro'da 3 patojene de etkili 27 bakteri izolatı olduğu saptanmıştır. In-vivo'da ise; R. solani'ye karşı en yüksek etki Bacillus atrophaeus'un NTo78-1ba no'lu izolatından elde edilmiştir.F. oxysporum'a karşı en yüksek etki Pseudomonas koreensis'in NTo126-2ca nolu izolatından elde edilirken,F. solani'ye karşı ise Pseudomonas koreensis'in NTo126- 2ca no'lu ve Bacillus subtilis'in NTo82-2b no'lu izolatlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determined root rot and wilt disease agents and antagonistic bacterial biocontrol agents effective against them in chickpea cultivation areas in Konya province. For this, when the results of in-vivo pathogenicity tests with Fusarium spp. and Rhizoctonia solani agents isolated from diseased plant samples taken from chickpea cultivation areas with guided sampling method in 2019; It was determined that Fusarium solani, Fusarium oxysporum and Rhizoctonia solani caused root rot and wilt disease on chickpea cultivation areas. In order to be used in biological control against these disease agents, 161 rhizospheric bacterial isolates were obtained as a result of the isolations made from the soil. Among the rhizosferic bacterial isolates, those with an antagonistic effect level above 50% in-vitro were selected and diagnosed according to Maldi-Tof MS. As a result of the diagnosis made, it was determined that 7 of them were Bacillus subtilis, 7 of them were Bacillus atrophaeus, 4 of them were Bacillus cereus, 2 of them were Bacillus amyloliquefaciens spp. plantarum, 2 of them were Bacillus amyloliquefaciens, 2 of them were Bacillus thuringiensis, 1 of them were Bacillus mojavensis, 1 of them was Bacillus mycoides and 1 of them was Pseudomonas koreensis. When the in-vitro inhibition rates were evaluated in terms of its effectivenes against all 3 pathogens, it was seen that Bacillus amyloliquefaciens (NTo113-2ca) showed the highest antagonistic effect, with an average of 91% in F. oxysporum, 90% in R. solani, and 76% in F. solani. When the effect over 50% was evaluated, it was determined that there were 27 bacterial isolates effective against 3 pathogens in-vitro. In in-vivo; The highest activity against R. solani was obtained from isolate NTo78-1ba of Bacillus atrophaeus. While the highest effect against F. oxysporum was obtained from isolate NTo126-2ca of Pseudomonas koreensis, it was obtained from isolates NTo126-2ca of Pseudomonas koreensis and NTo82-2b of Bacillus subtilis against F. solani.