Sürdürülebilir kalkınma amaçları ışığında toplum 5.0'ın incelenmesi
Examination of society 5.0 in the light of sustainable development goals
  1. Tez No: 766274
  2. Yazar: ONUR HÖKELEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Ekonomi, İşletme, Documentation and Information, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma sürdürülebilir kalkınma ve alt boyutları ile toplum 5.0 algısı arasındaki olası ilişkileri belirlemeyi amaçlamaktadır. Alanyazında sürdürülebilir kalkınma amaçları ve toplum 5.0 konuları üzerinde belirli odak konular ile sınırlı, az sayıda çalışmanın yapılmış olduğu görülmektedir. Bu araştırma ile alanyazındaki bu eksikliğinin giderilmesine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Nicel paradigmanın temel alındığı bu araştırmada, ilişkisel tarama modeli ve alan araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de ikamet etmekte olan 18-69 yaş aralığındaki 701 Türk vatandaşından oluşmaktadır. Elde edilen veriler korelasyon, Anova ve t-testi analizleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre sürdürülebilir kalkınma ile Toplum 5.0 arasında pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca, bireylerin sosyo-ekonomik kalkınmışlık algıları ile sürdürülebilir kalkınma ve toplum 5.0 algıları arasında sırasıyla pozitif ve negatif bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Sosyo-ekonomik kalkınmışlık algısı olumlu olan bireylerin sürdürülebilir kalkınma algılarının yüksek olduğu buna karşın toplum 5.0 hedefine ilişkin algılarının düşük olduğu saptanmıştır. Araştırmada alanyazına önemli katkılar sağlayacağı düşünülen sonuçlar elde edilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the possible relationships between sustainable development and its sub-dimensions and the perception of society 5.0. In the literature, it is seen that few studies have been conducted on sustainable development goals and society 5.0 issues, limited to certain focal issues. It is thought that this research will contribute to the elimination of this deficiency in the literature. In this research, which is based on the quantitative paradigm, the relational survey model and the field research design were used. The sample of the research consists of 701 Turkish citizens between the ages of 18-69 residing in Turkey. Obtained data were analyzed by correlation, Anova and t-test analyses. According to the findings, it has been determined that there is a positive relationship between sustainable development and Society 5.0. In addition, it has been determined that there is a positive and negative relationship between individuals' perceptions of socio-economic development, sustainable development and society 5.0 perceptions, respectivelyIt has been determined that individuals with a positive perception of socio-economic development have high perceptions of sustainable development, whereas perceptions of society 5.0 goal are low. In the research, the results that are thought to make important contributions to the literature were obtained and suggestions for future studies were presented.