Kimyasal modifikasyon uygulanmış keman köprülerinin kemanın akustik frekansları üzerindeki etkileri
The effect of chemical modification bridges on acoustic frequencies of the violin
  1. Tez No: 766272
  2. Yazar: OLGUN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Müzik, Wood Products, Chemistry, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Odun yüzyıllar boyunca çalgı yapımında benzersiz akustik ve mekanik özellikleriyle en çok tercih edilen materyal olmuştur. Bununla birlikte akustik performans verecek şekilde tasarlanıp çalgı haline getirildiğinde, olumlu özelliklerinden dolayı tercih sebebi olmasına rağmen hidrofilik yapısı ve ortamdaki rutubet miktarından etkilenmesi sebebiyle birtakım deformasyonlara uğrayarak restorasyona ihtiyaç duymaktadır. Dünyada gelişen teknoloji ve odun modifikasyonu alanındaki çalışmaların artışıyla birlikte, modifiye edilmiş odun örneklerinin çalgı yapımında değerlendirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada Akçaağaç (Acer spp.) diri odun örnekleri asetik anhidrit ve katalizör olarak piridin kullanılarak 120 °C reaksiyon sıcaklığında, altı farklı reaksiyon süresi boyunca modifikasyon işlemine tabi tutulmuştur. Modifikasyonlu örneklerde en uzun reaksiyon süresi olan 6 saatlik işlem sonunda %10,25 ağırlık kazancı (WPG) ve %70,53 şişmeye karşı etkinlik (ASE) değeri bulguları elde edilmiştir. Kimyasal modifikasyonlu örneklerden, dünyada en yaygın kullanılan çalgıların başında gelen keman çalgısının köprüsü imal edilmiştir. Köprü örnekleri tek bir keman üzerinde değiştirilerek ses yayınım testleri gerçekleştirilmiştir. Testler sonrası modifikasyonlu örnekler ve kontrol grubu örneklerine ait veriler karşılaştırılarak kemanın doğal frekansları üzerindeki etkiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For centuries, wood has been the most preferred material in instrument making with its unique acoustic and mechanical properties. However, when it is designed to give acoustic performance and made into an instrument, although it is preferred due to its positive features, it undergoes some deformations and needs restoration due to its hydrophilic structure and being affected by the amount of moisture in the environment. With the advancement of technology in the world and the increase in studies in the field of wood modification, it is possible to evaluate modified wood samples in instrument making. In this study, maple (Acer spp.) sapwood samples were modified using acetic anhydride and pyridine as catalyst at a reaction temperature of 120 °C for six different reaction times. 10.25% weight gain (WPG) and 70.53% anti-swelling efficiency findings were obtained at the end of the 6-hour treatment, which is the longest reaction time in the modified samples. The bridge of the violin instrument, which is one of the most widely used instruments in the world, was produced from chemically modified samples. Sound diffusion tests were carried out by changing the bridge samples on a single violin. After the tests, the effects on the natural frequencies of the violin were analyzed by comparing the data of the modified samples and the control group samples.