Investigating the characteristics of certain iron ore deposits andtheir relationship with hydrothermal processes
Belirli demir cevher yataklarının özelliklerinin ve hidrotermal proses ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 766286
  2. Yazar: GÖZLEM GÖRKEM GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRANCES WALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hidrotermal süreçler ile demir cevheri yatakları arasındaki ilişkiyi belirlemek için, bantlı demir formasyonu (BDF), demir oksit-apatit (DOA) ve demir oksit bakır-altın yataklarına (DOBA) odaklanan literatüre dayalı bir çalışma yapılmıştır. Literatüre dayalı ayrıntılı çalışma, hidrotermal süreçlerin, demir cevheri konsantrasyonunu ağırlıkça yaklaşık %35 demirden ağırlıkça yaklaşık %65 demire yükselterek seçilen BDF'lerin yükseltilmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Ancak, seçilen DOA ve DOBA yatakları üzerindeki etkiler belirlenememiştir. Demir cevheri yataklarının hidrotermal süreçler ile sıvı içeriği arasındaki ilişkiyi araştırmak için, hidrotermal süreç geçiren seçilmiş yatak tiplerinde incelenen yataklar analiz edilmiş ve sıvı içeriklerine göre 5 farklı sıvı grubuna ayrılmıştır: Meteorik su - havza tuzlu suları; metamorfik, magmatik, meteorik; magmatik tuzlu su - manyetik olmayan (meteorik su); magmatik-hidrotermal ve meteorik; magmatik-hidrotermal ve havza tuzlu suyu. Her bir sıvı grubu içinde ortalama sıcaklık ve tuzluluk aralıkları kullanılarak oluşturulan sıvı diyagramlarına dayanarak, sıvı kapanım tekniklerinin, demir cevheri yataklarının sıvı içeriğine dayalı olarak farklı hidrotermal süreçlerin tanımlanmasına izin verdiği doğrulanmıştır. Sonuncu sırada yazılmakla beraber son derece önemli olarak, hidrotermal süreçlerin mineral işleme üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Daha önceki çalışmalara dayanarak, hidrotermal süreçler altında apatit, kuvars ve siderit gibi minerallerin demir oksit serbestleşmesini engelleyebileceği ve demir yataklarındaki demir cevheri konsantrasyonunu azaltabileceği ortaya konmuştur. Bu, belirli türdeki tortular (DOA ve DOBA tortuları gibi) için karmaşık mineral işleme tekniklerinin uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Ancak, durum her zaman böyle değildir ve hidrotermal süreçler de demir cevheri yataklarının (BDF'ler gibi) iyileştirilmesi için ana itici güçler olarak hareket edebilir.
Özet (Çeviri)
A literature-based study has been conducted to determine the relationship between hydrothermal processes and iron ore deposits with a specific focus on banded iron formation (BIFs), iron oxide-apatite (IOA) and iron oxide copper-gold (IOCG) deposits. A detailed literature-based study has revealed that hydrothermal processes play a significant role in the upgrading of selected BIFs by raising the iron ore concentration from nearly 35 wt % iron to approximately 65 wt % iron. However, the effects on selected IOA and IOCG deposits could not be determined. In order to investigate the relationship between hydrothermal processes and fluid content of iron ore deposits, the investigated deposits in selected deposit types that have undergone hydrothermal processes were analysed and categorised into 5 different fluid groups based on their fluid content: meteoric water – basinal brines; metamorphic, magmatic, meteoric; magmatic brine – non-magnetic (meteoric water); magmatic hydrothermal and meteoric; and magmatic hydrothermal and basinal brine. Based on fluid diagrams created using average temperature and salinity ranges within each fluid group, it is verified that fluid inclusion techniques allow the identification of different hydrothermal processes based on the fluid content of iron ore deposits. Last but not least, the effect of hydrothermal processes on mineral processing was also investigated. Based on the previous studies, it has been revealed that under hydrothermal processes, minerals such as apatites, quartz, siderite may hinder the liberation of iron oxide and reduce the iron ore concentration in iron deposits. This complicates the application of complex mineral processing techniques for certain types of deposits (i.e., IOA and IOCG deposits). However, it is not always the case and hydrothermal processes may also act as major drivers for upgrading of iron ore deposits (i.e., BIFs).