Liselerde görevli yöneticilerin çatışma yönetimi stratejileriyle öğretmenlerin mobbing algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Bolu merkez lise örneği)
Examination of the relationship between the conflict management strategies of high school administrators and teachers' mobbing perceptions (Bolu central high school example)
- Tez No: 766287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Eğitim örgütlerinde çatışmaların örgüt yararına çözümlenmesinin, örgütün etkililik ve verimliliğini artırıp mobbing davranışlarını azaltacağı öngörülmektedir. Bu araştırmanın amacı, liselerde çalışan yöneticilerin çatışma yönetimi stratejileri ile öğretmenlerin mobbing algılarını çeşitli değişkenler (cinsiyet, medeni durum, kıdem, okul türü, okulun büyüklüğü, branş, aynı okulda çalışma süresi, aynı yöneticiyle çalışma süresi) açısından incelemek ve aralarında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Bolu Merkez ilçesindeki resmi liselerde görev yapan 886 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Örgütsel Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği”ve“Okullarda Mobbing Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma evrenine online ortamda ulaşılmış ve geri dönen 372 ölçek değerlendirme kapsamına alınmıştır. Araştırma verileri SPSS for Windows 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediği için non parametrik analiz teknikleri olan Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman Rho korelasyon testleri uygulanmıştır. Öğretmenler, yöneticilerinin çatışma yönetimi stratejilerini, ölçeğin geneli ve sırasıyla uzlaşma, bütünleştirme ve kaçınma alt boyutlarında sık sık; ödün verme ve hükmetme alt boyutlarında ara sıra düzeyinde kullandığı görüşündedirler. Öğretmenlerin görüşleri, aynı yöneticiyle çalışma süresi değişkeni dışında, diğer değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Öğretmenler, mobbing ölçeğinin geneli ve alt boyutlarında, çok düşük düzeyde mobbing algılamaktadırlar. Öğretmenlerin, kıdem, aynı okulda çalışma süresi, aynı yöneticiyle çalışma süresi değişkenlerine göre görüşleri arasında farklılık yokken, cinsiyet, medeni durum, okul türü, okulun büyüklüğü ve branş değişkenlerine göre görüşleri farklılık göstermektedir. Okul yöneticilerinin çatışma yönetimi stratejileri ile öğretmenlerin mobbing algıları arasında, ölçek geneli ve alt boyutlarda, negatif yönlü orta düzeyde ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
It is predicted that the resolution of conflicts in educational organizations for the benefit of the organization will increase the effectiveness and efficiency of the organization and reduce mobbing behaviors. The aim of this study is to examine the conflict management strategies of high school administrators and teachers' mobbing perceptions in terms of various variables (gender, marital status, seniority, school type, school size, branch, working time in the same school, working time with the same manager) and is to determine whether there is a relationship between them. The research is a descriptive study in relational screening model. The universe of the research consists of 886 teachers working in official high schools in Bolu Central district in the 2020-2021 academic year.“Organizational Conflict Management Strategies Scale”and“Mobbing Scale in Schools”were used as data collection tools. The research universe was reached online and 372 returned scales were included in the evaluation. Research data were analyzed using SPSS for Windows 23.0 program. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman Rho correlation tests, which are non-parametric analysis techniques, were applied. Teachers stated that in the overall scale of conflict management strategies of their managers are used frequently in the sub-dimensions of reconciliation, integration and avoidance; and they are of the opinion that these strategies are used occasionally in the sub-dimensions of compromising and dominating The opinions of the teachers differ according to the other variables, except for the variable of working time with the same administrator. Teachers perceive very low levels of mobbing in the general and sub-dimensions of the mobbing scale. While there is no difference between the views of the teachers according to the variables of seniority, working time in the same school, working with the same administrator; their views differ according to the variables of gender, marital status, school type, school size and branch. There is a moderately negative relationship between school administrators' conflict management strategies and teachers' mobbing perceptions in general scale and sub-dimensions.